Solarium a rak skóry

Rak skóry, którego diagnozuję się pod postacią czerniaka to około 10% wszystkich wykrywanych nowotworów złośliwych. Promieniowanie ultrafioletowe znacząco wpływa na ryzyko zachorowania, a korzystanie z solariów przyśpiesza proces wytwarzania komórek nowotworowych. Jaki wpływ na zachorowanie na raka ma korzystanie z solarium?

Wpływ solarium na raka

Rak skóry to groźne następstwo oddziaływania na skórę promieni UV. Powstaje wskutek nagromadzenia się naturalnego pigmentu skóry-melatoniny, która sprzyja wytwarzaniu się komórek nowotworowych. Nadmierne korzystanie z opalania naturalnym słońcem oraz solarium jest prowadzeniem do niekontrolowanych zmian w komórkach. Czerniak jest nowotworem całkowicie uleczalnym w przypadku szybkiego wykrycia niebezpiecznych zmian, jednak wykryty za późno może skutkować przerzutami na węzły chłonne. Korzystanie ze sztucznego promieniowania UV w solarium, może być ponadto skutkiem:

  • Przedwczesnego starzenia się skóry,
  • powstawania przebarwień,
  • rozwoju czerniaka.

Czerniak jest nowotworem złośliwym, objawiającym się przede wszystkim pod postacią zmian, znanych jako pieprzyki. Szybko postępujące zmiany, z objawami chorobowymi wymagają konsultacji z lekarzem dermatologiem, ponieważ wczesne stadium choroby, zapobiega pojawianiu się przerzutów. Nie zbadano do tej pory bezpiecznej dawki solarium dla człowieka, jednak badania wykazują, że sztuczne dostarczanie melatoniny do skóry, zwiększa ryzyko występowania nowotworu nawet o 75%. Szczególnie narażeni na niebezpieczne skutki korzystania z promieniowania ultrafioletowego, to osoby z jasną karnacją, skórą skłonną do poparzeń oraz posiadające dużą ilość zmian barwnikowych.

Jeden komentarz w temacie “Solarium a rak skóry

Dodaj komentarz