Ostuda – przyczyny, objawy, leczenie

Ostuda, nazywana także melasmą jest jednym z typów zmian barwnikowych, występujących na skórze. Objawia się płaskimi, ciemniejszymi plamami na skórze, szczególnie u kobiet w ciąży. Należy do ograniczonych zaburzeń barwnikowych skóry, spowodowanych produkcją melaniny-naturalnego barwnika występującego w skórze. 

Czym jest ostuda?

Ostuda to częste schorzenie występujące na skórze pod postacią zmian barwnikowych. Pojawiające się przebarwienia posiadają zabarwienie niebiesko-szare, jasnobrązowe lub ciemnobrązowe. Obejmują zazwyczaj skórę właściwą, podatną na promieniowanie słoneczne, w tym twarz, szczególnie czoło, policzki, górną wargę oraz skórę na szyi i przedramionach. Częściej zmiany skórne melasmy dotykają kobiety, szczególnie w okresie ciąży i innych zmian hormonalnych. Odpowiada za to zwiększona ilość estrogenów i progesteronu, które wpływają na produkcję melaniny. Za występowanie ostudy, mogą być odpowiedzialne również:

  • czynniki genetyczne, 
  • stan zapalny skóry (wywołany zabiegami chemicznymi, laserowymi) 
  • przyjmowane leki i stosowane kosmetyki (antykoncepcja hormonalna, terapia zastępcza, produkty kosmetyczne mające wpływ na zwiększoną wrażliwość na słońce) 
  • problemy hormonalne np. związane z tarczycą 

Ostuda jest schorzeniem przewlekłym, które obserwuję się częściej u osób z jasną karnacją. Zabarwienie zmian barwnikowych może zmieniać swoje nasilenie w związku z podatnością na promieniowanie słoneczne, które latem jest silniejsze, a zimą słabnie. 

Objawy Ostudy 

Ostuda jest przede wszystkim schorzeniem, które objawia się zmianami na skórze. Zauważyć można różniące się od koloru skóry przebarwienia, typu plamy o różnym nasileniu i zabarwieniu. Zmiany posiadają kolor ciemniejszy od naturalnego odcienia skóry, zazwyczaj jasnobrązowy, ciemnobrązowy i niebiesko-szary. Nasilenie ich odcienia i występowania może się nasilać latem, podczas większej podatności skóry na słońce, a zmniejszać zimą. Pojawia się zazwyczaj u kobiet w ciąży w II i III trymestrze i może w późniejszym czasie ustąpić. Występowanie ostudy nie posiada objawów fizycznych, takich jak ból czy swędzenie. Nie jest również groźne dla zdrowia, chociaż należy pamiętać, że każda zmiana barwnikowa na skórze może przeobrazić się w nowotwór złośliwy skóry, jakim jest czerniak. 

Leczenie ostudy 

Istotnym krokiem podczas zauważenia na skórze zmian jest wizyta u lekarza dermatologa. Za pomocą badania dermatoskopowego dokonuje się oceny zmian skórnych barwnikowych i ustala dalsze leczenie. W celu zniwelowania występujących plam stosuje się zazwyczaj produkty miejscowe, które mają za zadanie rozjaśnić przebarwienia. Popularnym sposobem poprawiającym koloryt skóry, stają się także zabiegi chemiczne. Prewencja ostudy obejmuje w szczególności stosowanie kremów z wysokimi filtrami UV oraz unikanie długiego przebywania na słońcu.