Kurzajki (brodawki) czym są i jak powstają? 

Kurzajki to powszechna dolegliwość. Szacuję się, że u około ¾ populacji chociaż raz, pojawi się na ciele brodawka, nazywana potocznie również kurzajką. Zmiana skórna pojawia się przede wszystkim, przez zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Możemy się nim zarazić poprzez kontakt ze skórą zarażonego oraz rzeczami i powierzchniami, na których wirus się znajduję. Czym są kurzajki i jak powstają? 

Czym są kurzajki? 

Kurzajka to potoczne nazewnictwo brodawki wirusowej, pojawiającej się przez zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego. Niewielkie zmiany skórne o chropowatej powierzchni grudki, posiadają owalny kształt i występują często w cielistym kolorze. Pojawić się mogą na różnych częściach ciała, na których nabłonkach się rozmnażają poprzez wniknięcie wirusa HPV do skóry. Wyróżnia się ponad 100 rodzajów wirusa brodawczaka ludzkiego, który wywołuję brodawki:

  • zwykłe (twarde, szorstkie o średnicy nieprzekraczającej 1 cm. Występują najczęściej na dłoniach i w okolicach paznokci),
  • podeszwowe (często powodujące ból, kurzajki występujące na podeszwach stóp z towarzyszącym zrogowaciałym naskórkiem),
  • mozaikowe ( połączenie/zlanie się ze sobą brodawek podeszwowych),
  • młodocianych (cieliste, płaskie i gładkie. Występują zazwyczaj na dłoniach),
  • kłykciny kończyste (występują na błonach śluzowych, w tym narządach płciowych w postaci miękkich narośli).

Jak powstają kurzajki?

Kurzajki powstają poprzez zarażenie się wirusem HPV, do którego dochodzi poprzez kontakt ze skórą lub błoną śluzową osoby zakażonej. Wirusem brodawczaka ludzkiego, można również się zarazić poprzez dotykanie przedmiotów, powierzchni (baseny, sauny) lub korzystania z rzeczy osobistych zarażonego. Przeniesiony wirus wnika do skóry, poprzez uszkodzony naskórek, namnażając się przede wszystkim w komórkach nabłonka i tworząc charakterystyczną grudkę o rogowaciejącej powierzchni. 

Jak leczyć brodawki? 

Towarzyszące zarażeniu się wirusem brodawczaka ludzkiego kurzajki, potrafią ustąpić samoistnie. Wymaga to jednak czasu od 2 miesięcy do nawet pół roku. Chociaż kurzajki zazwyczaj nie sprawiają bólu, stanowią przede wszystkim aspekt wizualny. Zapobiegający zarażeniu się wirusem brodawczaka ludzkiego, warto skupić się na:

  • częstym myciu rąk,
  • używanie własnego ręcznika, butów, 
  • zabezpieczenie ran i zadrapań, 
  • unikanie chodzenia boso na basenie, pod ogólnodostępnymi prysznicami itp. 
  • stosowanie prezerwatyw, 
  • dbanie o odporność organizmu. 

Podczas wystąpienia na ciele kurzajek, trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ mają tendencję do nawracania. Skupić się można przede wszystkim na leczeniu miejscowym, produktami dostępnymi w aptece, lub po wcześniejszej konsultacji lekarskiej wprowadzić leczenie na produktach leczniczych. Często polecanym i wykonywanym zabiegiem na brodawki stała się krioterapia, polegająca na wymrażaniu zmiany ciekłym azotem. 

Podczas pojawienia się niepokojących zmian, zalecamy skonsultowanie się z lekarzem dermatologiem, który określi typ zmiany i wprowadzi odpowiednie leczenie.

Jeden komentarz w temacie “Kurzajki (brodawki) czym są i jak powstają? 

Dodaj komentarz