Występujące na skórze uczulenie na słońce, jest objawem reakcji alergicznej, która nazywana jest również fotoalergią. Występuje wskutek oddziaływania promieni słonecznych ze skórą i jako reakcja alergiczna powoduje wyprysk. Zmiany skórne mogą występować również z objawami ogólnoustrojowymi, takimi jak złe samopoczucie, gorączka, dreszcze. Czym jest uczulenie na słońce? Jak można je leczyć?
Czym jest uczulenie na słońce?
Alergia na słońce jest nadwrażliwością skóry na czynnik, jakim jest promieniowanie słoneczne. Na skutek oddziaływania czynnika fizycznego, pojawiają się na skórze różnego rodzaju zmiany, takie jak wysypka, swędząca pokrzywka, zaczerwienienie na skórze, a czasami nawet drobne pęcherzyki. Zmiany skórne występują w miejscach, które były odsłonięte i wystawione na działanie promieni słonecznych. Choroby skóry, które objawiają się przede wszystkim alergią na słońce, nazywa się fotodermatozami.
Przyczyny wystąpienia uczulenia na słońce oraz niepożądanych objawów, może być kilka. Poprzez wystąpienia typowego uczulenia, alergia może mieć charakter samoistny. Występuje również z powodu reakcji fotoalergicznej, której czynnikiem uczulającym jest reakcja alergiczna substancji w kontakcie ze słońcem. Leki oraz niektóre zioła mogą posiadać znaczący wpływ na występowanie nadwrażliwości na promienie słoneczne. Szczególnie ważne jest przeczytanie ulotek, które zawierają informację o występowaniu niepożądanych objawów. Leki, które wpływają na wystąpienie alergii na słońce, to najczęściej leki moczopędne, na nadciśnienie tętnicze oraz niektóre leki hormonalne i antybiotyki. Wrażliwość na słońce może występować także po spożyciu ziół np. dziurawca, który znacząco wpływa na występowanie tego typu uczuleń. Kosmetyki stosowane do ciała oraz niektóre zabiegi, także zwiększają ryzyko wystąpienia alergii na słońce poprzez reakcję ze składnikiem lub znaczną wrażliwość skóry po zabiegach chemicznych.
Leczenie alergii na słońce
Leczenie nadwrażliwości na słońce opiera się przede wszystkim na zlokalizowaniu czynnika, który wchodzi w reakcję ze słońcem. Mając świadomość, która substancja powoduje występowanie nieprzyjemnych, typowych objawów uczulenia na słońce, konieczne jest unikanie alergenu. Uczulenia można również uniknąć, ubierając lekkie, zasłaniające ciało ubrania, a odsłoniętą skórę zabezpieczając kremami z wysokim filtrem UV. Uczulenie powinno się także skonsultować z lekarzem dermatologiem, który dokładnie określi źródło występowania problemu, przepisze leki przeciwuczuleniowe oraz przeciwzapalne.
Uwielbiam wygrzewać się na słońcu. Jestem szczęśliwa, że nigdy nie zmagałam się z tym uczuleniem.