Kiedy można usunąć pieprzyk ?

Pieprzyki można usunąć, uwzględniając dwa czynniki. Sytuacja jest konieczna w przypadku posiadania charakteru nowotworowego, ale również możliwa z przyczyn estetycznych. Kiedy można usunąć pieprzyk? Jak przebiega usuwanie pieprzyków? 

Kiedy usuwa się pieprzyki?

Usuwanie pieprzyków, powinno być w każdym przypadku poprzedzone konsultacją z lekarzem dermatologiem. Podczas wykonania badania, mającego na celu obejrzenie znamienia barwnikowego pod znacznym powiększeniem, specjalista zbada czy nie posiada cech chorobowych. Pozwoli to, na dobranie odpowiedniego sposobu, dotyczącego usunięcia. Konieczne jest, aby usuwać pieprzyki, które mają cechy chorobowe i mogą skutkować pojawieniem się czerniaka. Wskazanie do usunięcia może posiadać również pieprzyk, który jest podatny na uszkodzenia mechaniczne, poprzez np. otarcia o odzież, jak i w przypadku gdy jest w miejscu narażonym na zwiększone promieniowanie słoneczne. Ważne jest, aby na bieżąco obserwować zmiany na ciele, ponieważ usunięty za późno pieprzyk o charakterze nowotworowym, może spowodować przerzuty na inne narządy w organizmie. 

Jakie są sposoby usuwania pieprzyków? 

Pieprzyki, podczas gdy nie przejawiają żadnych objawów chorobowych, można usunąć laserowo. Ważne jest, aby przed zabiegiem dokładnie zbadać zmianę i w razie potrzeby przeprowadzić biopsję. Do laserowego usunięcia, nadają się tylko pieprzyki całkowicie zdrowe. Usunięcie laserowe opiera się na wypaleniu przez związki lasera barwnika w skórze lub całościowego pieprzyka. Zabieg cechuje nieinwazyjność, powstawanie mniejszych blizn oraz szybszy proces gojenia.

Podczas konieczności usunięcia pieprzyka, zaleca się chirurgiczne wycięcie zmienionego chorobowo miejsca. Pozwoli to, na wysłanie wyciętej tkanki do laboratorium na diagnozę i wprowadzenie w razie potrzeby dodatkowego leczenia. Zabieg chirurgicznego usuwania pieprzyków jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. 

Artykuł ma charakter informacyjny, wszelkie niepokojące zmiany i konsultację dotyczące usunięcia pieprzyków powinny być skonsultowane z lekarzem.