Czy zdrapanie pieprzyka jest niebezpieczne dla zdrowia?

Znamiona barwnikowe, nazywane również pieprzykami posiada większość społeczeństwa. Ciemnobrązowe kropki na ciele, mogą przybrać różną formę oraz różnić się kształtem i kolorem. Wystające pieprzyki, mogą zostać zdrapane lub podrażnione podczas depilacji. Czy jest się czym obawiać, podczas gdy doszło do zdrapania pieprzyka?

Zdrapany wystający pieprzyk

Pieprzyki są zmianami na skórze, powstającymi poprzez rozmnażanie się komórek barwnikowych. Z jakich przyczyn się pojawiają, opisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów „Jak powstają pieprzyki„.

Wyrastające poza powierzchnie skóry zmiany, mogą ulec uszkodzeniu poprzez zdrapanie lub podcięcie maszynką, podczas depilacji. Nie jest to zjawisko, które bezpośrednio zagraża naszemu zdrowiu. Warto jednak, skupić się na odkażeniu rany i obserwacji zmian. Naruszona zmiana melanocytowa, potrzebuję wytworzenia większej ilości pigmentu pozwalającego na regenerację zmiany. Może to skutkować pojawieniem się nowotworu skóry, jakim jest czerniak.

Kiedy wizyta u lekarza?

Podczas uszkodzenia zmiany na ciele, wizyta u lekarza rodzinnego bądź dermatologa jest konieczna, gdy w obrębie pieprzyka toczy się stan zapalny. Można w tym przypadku zauważyć takie dolegliwości jak obrzęk i zaczerwienienie wokół rany, które utrzymuję się przez pewien okres. Zbieranie się płynu surowiczego w postaci krwi lub ropy, również może być oznaką pojawienia się stanu zapalnego. Lekarz w takim przypadku, dokładnie obejrzy zmienione chorobowo miejsce, podejmując dalsze kroki leczenia.

Zapobiegawcza wizyta u lekarza jest konieczna, również w przypadku gdy pieprzyk się już zregenerował, jednak nastąpiły w jego strukturze znaczne zmiany w kształcie i kolorze. Jest to jeden ze wskaźników, objawiającego się nowotworu skóry.

Narażone na ciągłe otarcia i uszkodzenia pieprzyki, są podstawą do ich usunięcia, aby zapobiegać pojawianiu się nieprzyjemnych dolegliwości i obaw. Podczas gdy, zmiana zostaje już uszkodzona, zaleca się obserwowanie procesu regeneracji.

Artykuł ma charakter informacyjny, nie jest podstawą do postawienia żadnej diagnozy. Skuteczną diagnozę jest w stanie przeprowadzić tylko wyspecjalizowany lekarz na podstawie badania.