Promienie słoneczne mają niewątpliwy wpływ na nasze samopoczucie. Ponadto dostarczają organizmowi witaminę D oraz sprawiają, że nasza skóra się opala. Niestety, promieniowanie UV ma również swoje ciemne strony i może mieć znaczący wpływ na naszą skórę i zdrowie.
Czym jest promieniowanie UV?
Promieniowanie Ultrafioletowe jest niczym innym jak falami promieniowania elektromagnetycznego emitowanego przez słońce. Docierając do ziemi, wpływają na nasz organizm, w tym szczególnie skórę. Sprzyja syntezie witaminy D3 w skórze, działa na nasze samopoczucie i wakacyjny, ciemniejszy kolor skóry. Skutkami ubocznymi natomiast, często są poparzenia, przebarwienia oraz możliwość przyczynienia się do powstawania zmian, które mają podłoże nowotworowe. Rozsądne korzystanie ze słońca, pozwoli jednak na uniknięcie nieprzyjemnych dolegliwości i czerpania w większym stopniu korzyści.
Rodzaje promieniowania UV
Emitowane przez słońce światło UV, można podzielić na rodzaje, na które wpływa długość ich fal. Wyróżnia się trzy główne pasma promieniowania, jednak tylko dwa docierają do powierzchni ziemi, są nimi:
- UVA (długość 320-400 nm)
Promieniowanie UVA stanowi na powierzchni ziemi aż 95% promieniowania ultrafioletowego, dostępnego przez cały rok. Przenika ono przez chmury, szyby okienne, a fala jego długości potrafi przeniknąć aż do skóry właściwej. Odgrywa rolę w procesie fotostarzenia się skóry, ponieważ w dużej mierze odpowiedzialne jest za tworzenie wolnych rodników. Odpowiadać może także za wystąpienie nowotworów skóry, takich jak czerniak.
- UVB (długość 280-320 nm)
Promieniowanie UVB to pozostałe, 5% części promieniowania, chociaż jego wartość jest zmienna i zwiększa się przy wystąpieniu cieplejszych pór roku. Zakres promieni, nie pozwala jednak przeniknąć przez szkło lub chmury. Promieniowanie UVB odpowiedzialne jest za utrzymanie się opalenizny na ciele, ale również powoduje oparzenia, ponieważ posiada intensywne działanie.
- UVC (długość 200-280 nm)
Promieniowanie UVC nie dociera do powierzchni ziemi, ponieważ chroni go przed nami warstwa ozonowa. Fale są więc najkrótsze, a wpływ na organizm i skórę najmniejszy.
Wpływ promieniowania UV na skórę
Słońce działa na nas w różny sposób, co szczególnie można odczuć, gdy pojawia się w najcieplejszych miesiącach w roku. Docierające do ziemi promieniowania UVA oraz UVB mogą mieć pozytywne i negatywne skutki dla naszej skóry i organizmu. Do istotnych, pozytywnych czynników oddziaływania promieniowania ultrafioletowego na skórę, można zaliczyć:
- Syntezę witaminy D3, która znacząco wpływa na kondycję kości, zębów, mięśni i układu odpornościowego.
- Pozytywny wpływ na samopoczucie,
- opaleniznę,
- łagodzi stany zapalne chorób skóry i reakcji alergicznych
Promieniowanie UV może nieść za sobą również negatywne skutki, którymi są:
- Fotostarzenie się skóry,
- oparzenia słoneczne,
- nowotwory skóry,
- udar słoneczny,
- reakcję alergiczne.
Jak rozsądnie korzystać ze słońca?
Ochrona przed promieniowaniem słonecznym powinna być obowiązkowym punktem pielęgnacji. Aby ochronić się przed negatywnymi skutkami oddziaływania słońca na skórę i organizm, należy przestrzegać pewnych zasad, którymi są:
- przebywanie na słońcu w rozsądnym czasie oraz unikanie ostrego słońca,
- nawadnianie organizmu,
- odsłonięcie głowy podczas przebywania latem na słońcu kapeluszem, czapką, chustką,
- noszenie okularów przeciwsłonecznych,
- stosowanie kosmetyków, które zawierają w swoim składzie filtry, dobrane do indywidualnego fototypu skóry.