Pielęgnacja cery tłustej 

Tłusta cera, chociaż kojarzona zazwyczaj z wiekiem nastoletnim, towarzyszy również wielu osobom w dorosłości. Pielęgnacja jej powinna skupić się przede wszystkim na dokładnym oczyszczaniu, ale również nawilżeniu i uspokojeniu jej poprzez regulację wydzielania przez gruczoły łojowe sebum. 

Tłusta cera – jak ją rozpoznać? 

Cera tłusta jest typem skóry, który posiada szereg cech z nią utożsamianych. Głównym problemem w pielęgnacji, staje się zwykle występujący nadmiar sebum. Ponadto skóra jest grubsza, świeci się i występują na niej widoczne rozszerzone pory. Innymi czynnikami wskazującymi ten typ skóry, są: 

  • szary, ziemisty koloryt, 
  • tendencja do “zapychania” porów,
  • pojawiające się niedoskonałości, 
  • nieutrzymujący się makijaż, 
  • nadmierne świecenie się skóry,
  • skóra po oczyszczaniu pokrywa się zauważalnym sebum, które można w ciągu dnia zauważyć 

Pielęgnacja cery tłustej 

O cerę tłustą należy dbać regularnie, aby cieszyć się jej zdrowym wyglądem i uniknąć powstawania nieprzyjemnych niespodzianek w postaci niedoskonałości. Ważne jest jej codzienne oczyszczanie, które powinno być łagodne, ale efektywne i regulujące ilość wydzielanego sebum. Wybrane kosmetyki nie powinny przy tym nadmiernie ingerować w warstwę ochronną naskórka. Wybierając kosmetyki pielęgnacyjne, powinny mieć w składzie składniki wpływające na regulację sebum, takie jak cynk, niacynamid, kwas salicylowy. Kosmetyki na bazie olejów, wspierające pielęgnację najlepiej wybierać w składzie z olejem konopnym, czarnuszki lub tamanu, które mają właściwości przeciwzapalne. 

Cera tłusta podziękuję nam również za dodatkową pielęgnację, która może opierać się na złuszczaniu. Nie powinno to jednak odbywać się zbyt często, ponieważ grozi to odwrotną sytuacją i pogorszeniem się stanu skóry.

Podstawą, o której zapominają często posiadaczki cery tłustej, jest odpowiednie nawilżenie. Dobrze nawilżona skóra, przywraca naturalny wygląd oraz reguluję produkcję łoju. Przesuszona skóra bowiem jest bardziej narażona na ścieranie warstwy ochronnej i nadprodukcję łoju w skórze. 

Oddziaływania czynników zewnętrznych, pełnią także istotną rolę w związku ze stanem skóry. Warto o każdej porze roku stosować kosmetyki zawierające filtr UV, który ochroni skórę przed działaniem słońca.

Makijaż przy cerze tłustej 

Makijaż przy cerze tłustej to wyzwanie, które ma wpływ również na ogólną jej kondycję. Ciężkie kosmetyki, na bazie silikonów zapychają pory, przyczyniając się do powstawania niedoskonałości. Ponadto wyglądają często nieestetycznie i spływają po pewnym czasie. Naturalne, lekkie kosmetyki na co dzień to w tym przypadku najlepsze rozwiązanie. 

Pędzle, gąbki i inne przyrządy, które mają styczność z naszą skórą, powinny być także regularnie i często myte oraz dezynfekowane. Przedmioty tego typu są często siedliskiem bakterii, jak i zanieczyszczeń, które mogą wpłynąć na kondycję skóry.