Pokrzywa to niepozorna roślina, która zazwyczaj kojarzy się z odczuciami pieczenia i wysypką, występującymi po dotknięciu. Posiada jednak wiele właściwości wpływających na zdrowie, a także urodę. Na co pomaga pokrzywa? Jak zbierać świeżą pokrzywę i ją spożywać?
Jakie właściwości zdrowotne ma pokrzywa?
Pokrzywa jest znana ze swoich właściwości zdrowotnych, dzięki obfitości w witaminy, takie jak A, C, B2, B5, K. Posiada także wiele składników mineralnych – wapń, żelazo magnez, fosfor, potas, sód, jod, krzem, dzięki którym posiada działanie prozdrowotne. Właściwościami, którymi się wyróżnia, określa się przede wszystkim:
- wspomaganie leczenia chorób kości i stawów,
- wspieranie odporności,
- redukuje stanów zapalnych,
- działanie przeciwbólowe,
- obniżenie ciśnienia krwi,
- łagodzi dolegliwości trawienne,
- wykazywanie działań przeciwhistaminowych.
Pokrzywa korzystnie wpływa także na włosy, skórę i paznokcie, dlatego często można ją znaleźć w składzie suplementów diety. Sprawdzi się w przypadku przemywania naparem cery trądzikowej, łagodząc stany zapalne oraz działając bakteriobójczo. Ponadto naturalne płukanki sprawiają, że włosy i paznokcie stają się mocniejsze i bardziej sprężyste. Picie pokrzywy ma także wpływ na porost włosów i może pomóc z problemem ich wypadania.
Przeciwwskazania do stosowania pokrzywy
Stosowanie pokrzywy nie jest jednak rozwiązaniem dla każdego. Nie zaleca się spożywania jej przede wszystkim w chorobach dotyczących dróg rodnych, w tym nowotworów, mięśniaków, cyst oraz częstych krwawień. Ponadto na pokrzywę powinny uważać osoby, które posiadają wysoki poziom żelaza we krwi, diabetycy oraz cierpiący na choroby nerek. Skonsultować przyjmowanie pokrzywy z lekarzem, powinny natomiast osoby po niedawno przebytych zabiegach chirurgicznych oraz kobiety w ciąży.
Jak zbierać pokrzywę?
Pokrzywa powinna być zbierana w kwietniu i maju, ponieważ w tych miesiącach jest najbardziej wartościowa. Zbiory powinny być natomiast zakończone wraz z jej zakwitnięciem. Najlepszym rozwiązaniem, będzie skorzystanie z rośliny, rosnącej z dala od ruchliwych dróg i zanieczyszczeń powietrza.
Zbieranie pokrzywy powinno opierać się na zebraniu od 4 do 6 górnych liści rośliny. Pomocne mogą okazać się także rękawiczki, które uchronią przed ewentualnym poparzeniem skóry i uniknięciem nieprzyjemnego szczypania. Zebrane liście pokrzywy należy dokładnie przepłukać pod bieżącą wodą, a następnie delikatnie osuszyć. Pokrzywę najlepiej zostawić w suchym, przewiewnym i zacienionym miejscu do wysuszenia. Tak przygotowane liście pokrzywy, przechowywać można w słoikach lub szczelnych pojemnikach.
Formy spożycia pokrzywy
Najpopularniejszą formą spożycia pokrzywy jest wykonanie naparu i spożywanie go w formie płynnej. W tym celu suszoną lub świeżą pokrzywę zalewa się gorącą wodą. Innymi formami spożycia pokrzywy, są m.in. sok z pokrzywy, syrop, zupa oraz miód.