skrzyp

Skrzyp polny – czym jest i jak działa?

Skrzyp polny to roślina, która znana jest ze swoich właściwości działających na włosy, skórę i paznokcie. Ponadto działa moczopędnie i pomaga m.in. przy stanach zapalnych dróg moczowych, pęcherza oraz kamicy nerkowej. Ziele spotkać można w stanie naturalnym niemal na całym świecie. Czym jest i jakie właściwości ma skrzyp polny? 

Czym jest skrzyp polny?

Skrzyp polny jest rośliną, która należy do gatunku skrzypowatych i występuję na całym świecie. Dojrzewanie rośliny dzieli się przede wszystkim na pęd płonny (letni) i pęd zarodnionośny (wiosenny)  Pierwszy z nich posiada zielonkawy kolor, a jego wygląd i rozgałęzienie przypomina miniaturową choinkę. Zgniatając roślinę, usłyszeć można charakterystyczne skrzypienie, za które odpowiedzialna jest duża zawartość krzemionki. Natomiast pęd zarodnionośny posiada brunatny, brązowy kolor i nie jest rozgałęziony. Na szczycie rośliny znajduję się jednak kłos zarodnionośny, który po dojrzeniu zarodników obumiera. 

Farmakologia wykorzystuję przede wszystkim pęd płonny, zbierany w okresie od czerwca do września. Roślina następnie podlega procesowi suszenia w temperaturze około 60°C. Ważne jest, aby surowiec nie zawierał w sobie zanieczyszczeń w postaci innych, zawierających toksyczne alkaloidy gatunków skrzypu, takich jak np. skrzyp błotny lub olbrzymi. 

Zastosowanie skrzypu polnego 

Bogaty we flawonoidy skrzyp, działa na organizm, zwiększając ilość wydzielanej z jego wody. Dzięki temu posiada umiarkowane działanie moczopędne, które nie wpływa na gospodarkę elektrolitową. Ponadto działa rozkurczowo oraz stosowany jest przy zakażeniach bakteryjnych oraz w stanach zapalnych pęcherza moczowego, dróg moczowych, a także kamicy nerkowej. Skrzyp polny swoje zastosowanie znajduje również w przypadku: 

  • Schorzeń reumatycznych,
  • obrzęków, 
  • płukania jamy ustnej/gardła,
  • przemywanie ran, 
  • krwotoków (stosowany jako lek przeciwkrwotoczny np. podczas nadmiernych krwawień menstruacyjnych, krwawieniu z nosa lub narządów wewnętrznych),
  • wspomaga przemianę materii, 
  • wzmacnia naczynia krwionośne. 

Skrzyp polny powszechnie stosowany jest również na włosy, ponieważ przyczynia się do ograniczenia ilości ich wypadania. Ponadto szereg właściwości, pozwala na wykorzystanie w przemyśle kosmetycznym wyciągu z ziela skrzypu do licznych szamponów, kremów, odżywek, toników. Posiada bowiem właściwości, które sprzyjają wzmocnieniu paznokci oraz przyczyniają się do poprawy kondycji skóry.