Ochrona tatuażu przed słońcem

Promieniowanie słoneczne lub solarium wpływają na kondycję tatuaży. Zdarzyć się może, że zaczną blaknąć oraz tracić swoje intensywne kolory. Warto wiedzieć, jak odpowiednio dbać o tatuaż na naszym ciele, aby przez długie lata wyglądał nienagannie. Ponadto nowo wykonanych tatuaży nie powinno narażać się na promieniowanie UV, ponieważ grozi to podrażnieniami oraz znacznym wydłużeniem się czasu gojenia. 

Wpływ słońca na tatuaż 

Słońce jest powodem blaknięcia wielu rzeczy, podobnie również działa na tatuaże. Pod wpływem intensywnych promieni słonecznych skóra nagrzewa się, powodując pobudzenie krwinki, która znajduję się  w pobliżu wprowadzonego pod skórę barwnika. Ponadto znajdowanie się barwnika pod skórą w formie tatuażu, nie jest naturalne dla naszego organizmu, dlatego przez całe życie, będzie on próbował się go pozbyć. Słońce może powodować przyspieszenie tego procesu. Świeże tatuaże ponadto narażone są na podrażnienia wywołane promieniami UV, które znacznie wpływają na proces regeneracji.

Promienie słoneczne ingerują znacząco  w szybki sposób na tatuaż, przyczyniając się do jego wyglądu. Wystarczy jedno opalanie bez odpowiedniego zabezpieczenia skóry filtrem UV,  aby dostrzec stracenie intensywności barw. Każde kolejne opalanie, powodować będzie natomiast coraz większe blaknięcie kolorów, a nawet rozmywanie się krawędzi. Każdy tatuaż, który nie jest odpowiednio pielęgnowany, potrzebuję po kilku latach odświeżenia. 

Jak chronić tatuaż przed słońcem?

Ochrona tatuażu przed negatywnym wpływem promieniowania UV opiera się na odpowiedniej pielęgnacji. Każde wyjście na słońce, wiązać się powinno z zastosowaniem kremu z wysokim filtrem, nie mniejszym niż spf 30. Na rynku znajdują się również dedykowane kremy, zawierające niezbędne filtry. Ponadto smarowanie skóry, odbywać się powinno co około dwie godziny. W ten sposób zostanie zachowana ciągłość ochrony skóry. Warto także zwrócić uwagę, czy wybrany kosmetyk jest wodoodporny, ponieważ większość, która nie jest,  w kontakcie z wodą traci swoje właściwości chroniące. 

Korzystanie z solarium, również może mieć znaczący wpływ na kondycję tatuażu. Lampy wytwarzają bowiem promienie UVA, wnikające głębiej w skórę w porównaniu z promieniami UVB. Korzystając z formy opalania w ten sposób, warto również zabezpieczyć miejsce, w którym znajduję się tatuaż. 

Pragnąc zachować nienaganny wygląd tatuażu, powinno się pielęgnować go na co dzień, nie tylko w lecie lub gdy jest świeży. Pozwoli to dłużej cieszyć się intensywnymi kolorami oraz zapobiec blaknięciu i rozmywaniu się krawędzi.