Pojawiająca się zmiana barwnikowa (melalocyntowa) na skórze, nazywana jest również pieprzykiem i może osiągać różne rozmiary i kształty. Powstawanie pieprzyków, jest zależne od jego rodzaju. Pojawiające się na ludzkim ciele pieprzyki określa się, jako wrodzone oraz nabyte. Nabyte, pojawiają się najczęściej z powodu promieniowania ultrafioletowego. Czym jest pieprzyk i jak powstaje?
Skąd się biorą pieprzyki?
Pieprzyki pojawiają się na skórze w wyniku promieniowania ultrafioletowego, oddziaływującego na skórę, które sprzyja rozmnażaniu się komórek barwnikowych. Zazwyczaj nie są groźne dla zdrowia, będąc przy tym aspektem wizualnym. Prawidłowe rozpoznanie, pozwala jednak na szybką identyfikację postępującej choroby, jaką jest czerniak złośliwy.
Jakie rodzaje pieprzyków wyróżniamy?
Rozpoznawanie typów pieprzyków, które pojawiają się na skórze z pewnością pomaga w szybkiej konsultacji i diagnozie niepokojących objawów. Szczególnie, gdy na ciele pojawia się ich bardzo dużo, warto na bieżąco je oglądać. W rodzajach pieprzyków wyróżnia się:
- Barwnikowo łagodne, które mogą być wrodzone i rozwijać się w trakcie wzrostu, nie są groźne dla zdrowia),
- atypowe (mają asymetryczny kształt, częściej mogą powodować chorobę)
- płaskie (plamki na ciele w brązowych odcieniach, zazwyczaj nie są groźne dla zdrowia)
- błękitne (zabarwienie niebiesko-czarne pieprzyka, może pojawiać się już w dzieciństwie)
- Spitz (czerwone, twarde i okrągłe)
Konsultacja lekarska z pieprzykiem
Niepokojące objawy wokół pieprzyków, mogą wskazywać na zmiany chorobowe. Konieczne trzeba udać się do lekarza, podczas zauważenia objawów takich jak:
- swędzenie,
- krwawienie,
- powiększenie się,
- zgrubienie,
- zaczerwienienie,
Dokładne określenie rodzaju znamion na ciele, powinno być określone przez lekarza pierwszej pomocy lub dermatologa. Lekarz także na podstawie badań i obserwacji, może zadecydować o usunięciu znamienia.