Pieprzyk czy Czerniak?

Pojawiające się pieprzyki, zwłaszcza jeżeli przybierają nietypową formę są częstym powodem niepokoju, związanego z czerniakiem. Nowotwór złośliwy pojawia się w obrębie tkanki nabłonkowej oraz posiada charakterystyczne objawy. Jak odróżnić pieprzyk od czerniaka? Czym jest Czerniak i jak przebiega leczenie?

Jak odróżnić pieprzyk od czerniaka?

Czerniak w porównaniu do pieprzyków ma tendencję do szybkiego wzrostu. Jego koloryt nie jest jednolity, jak w przypadku znamienia oraz osiąga większe rozmiary i  nieregularną objętość i wypuklenia. Najpewniejszym rozwiązaniem związanym z diagnozą, podczas pojawienia się niepokojących zmian na skórze, jest udanie się do lekarza rodzinnego bądź dermatologa. Głównym sposobem wykluczenia zmiany jako złośliwa jest badanie demoskopijne, które ma na celu obejrzenie skóry w znacznym powiększeniu.

Czym jest czerniak i jak się objawia?

Czerniak jest nowotworem złośliwym, rozwijającym się na skórze, a dokładnie w obrębie tkanki nabłonkowej. Zmiany chorobowe pojawiają się, tak jak w przypadku niegroźnych dla zdrowia pieprzyków poprzez wytwarzane przez skórę komórek pigmentowych. Najczęściej spotykanymi objawami, wskazującymi na występowanie nowotworu jakim jest czerniak są:

  • Znaczne i szybkie powiększenie się pieprzyka,
  • zaczerwienie wokół znamienia,
  • uczucie mrowienia w okolicy zmiany,
  • krwawiący pieprzyk,
  • obrzęk.

Leczenie w przypadku wystąpienia choroby

Czerniak jest jednym z najszybciej rozwijających się nowotworów złośliwych. Szybka diagnoza i wdrożenie odpowiedniego leczenia, pozwoli na szybszy powrót do zdrowia oraz pomoże w uniknięciu możliwych przerzutów i postępowania choroby. Podczas leczenia, ważnym czynnikiem jest stadium, na którym aktualnie znajduję się postępowanie choroby. W początkowej fazie rozwijania się czerniaka, leczenie jest możliwe w sposób, pozwalający usunąć zmianę chorobową i konsultacji lekarskich. Podczas rozwijającego się nowotworu skóry, którego postępowanie znacznie wpływa na organizm, lekarz zazwyczaj proponuje na leczenie nowotworowe, takie jak radioterapia lub chemioterapia.

Artykuł ma charakter informacyjny. Zawarta w nim treść nie zastąpi wizyty lekarskiej i nie jest podstawą do postawienia żadnej diagnozy.