Egzema

Egzema – czym jest i jakie są jej objawy?

Egzema jest wypryskiem, spowodowanym schorzeniami skórnymi, prowadzącymi do stanu zapalnego zaczerwieniania oraz świądu. Główną przyczyną jej występowania jest alergia, jednak w niektórych przypadkach czynniki sprzyjające mogą się różnić. Egzemę dzielimy przede wszystkim na dwie grupy – kontaktową oraz konstytucjonalną. Czym jest egzema? Jakie są jej rodzaje?

Czym jest egzema?

Egzema występuje na skórze pod postacią stanu zapalnego, wywołanego zarówno czynnikami zewnątrzpochodnymi, jak i wewnątrzpochodnymi. Jako główną przyczynę jej występowania określa się alergię. Powodować mogą ją również inne czynniki, takie jak wirusy, łojotok, czy grzyby. Wyróżnia się główne dwie grupy egzemy: 

  • Egzema egzogenna (kontaktowa) – powstająca w wyniku kontaktu z zewnątrz z czynnikiem mającym wpływ na skórę. Powodować ją mogą zarówno czynniki sztuczne, jak i naturalne (m.in. suche lub zimne powietrze). Może być także objawem alergii na substancje. 
  • Egzema endogenna (konstytucjonalna) – uwarunkowania genetyczne, które mogą wywoływać lub zaostrzać czynniki środowiskowe. 

Przebieg egzemy 

Egzema zazwyczaj przebiega w czterech następujących po sobie etapach. Początkowo pojawić się mogą objawy, takie jak rumień, a następnie wysięk i pęcherzyki, które przekształcają się w strupy. Wszystkim objawom towarzyszy również świąd o różnym nasileniu. Rozwój wyróżniają poszczególne fazy, zależne od nasilenia objawów. Wyróżnia się głównie fazę:

  • Przewlekłą – występuję po długo utrzymującym się, stanie zapalnym. Doprowadza on do przerostu naskórka i intensywnego złuszczania. Rozdrapanie ognisk zapalnych, wywołane silnym świądem, powoduje natomiast powstanie wykwitów skórnych.
  • Ostrą – towarzyszy jej silny rumień, który pojawia się po kilku godzinach po kontakcie z alergenem. Towarzyszą jej często ropiejące pęcherzyki, świadczące o ognisku wysiękowym. 
  • Pośrednią (podostrą) – towarzyszy jej lekkie złuszczanie pojawiających się zmian skórnych oraz strupki. 

Główne objawy egzemy 

Objawy egzemy mogą się różnić u każdej osoby przez sposób, a nawet miejsce jej występowania. Każdy przypadek powinien być przede wszystkim traktowany indywidualnie, ponieważ schorzenie nie jest jedną jednostką chorobową. Głównymi objawami egzemy są:

  • stan zapalny,
  • silny świąd,
  • przebarwienia,
  • suche, łuszczące się plamy na skórze,
  • pęcherze, 
  • strupy w miejscu pęcherzy. 

Ponadto wyróżnia się różne typy wyprysku, które różnią się między sobą obrazem klinicznym. Najczęściej spotykanymi typami egzemy są wypryski:

Leczenie egzemy wymaga konsultacji lekarskiej. Na podstawie zleconych badań oraz poszerzonej diagnostyki wprowadza się leczenie, opierające się na skierowaniu pacjenta do lekarza dermatologa lub alergologa.