Czerniak podpaznokciowy – czym jest i jak się objawia?

Ciemne plamy, które zlokalizowane są pod paznokciem, nie zawsze wskazują na uderzenie w miejscu bądź infekcję. Zdarza się również, że są jednym z objawów nowotworu skory, którym jest czerniak. Pod postacią podpaznokciową występuje rzadko, jednak nietypowe objawy powodują, że często jest bagatelizowany. 

Czym jest czerniak podpaznokciowy? 

Czerniak jest nowotworem skóry, który zazwyczaj objawia się występowaniem plam lub pieprzyków na skórze. Zdarza się, że czerniak pojawia się również pod płytką podpaznokciową, jako ciemniejsza plama, przypominająca siniaka w wyniku stłuczenia paznokcia. Pod paznokciem uwidacznia się jako ciemny pręg. Niezauważony, skutkować może trudnymi do leczenia przerzutami nowotworowymi. 

Jak objawia się czerniak podpaznokciowy? 

Pierwszym znakiem wskazującym na rozwój czerniaka podpaznokciowego jest ciemniejsze przebarwienie pod paznokciem. Często jest ono bagatelizowane i uważane za uszkodzenie mechaniczne, infekcję, bądź przebarwienie od lakieru. Czerniak podpaznokciowy w początkowej fazie przybiera postać ciemnej smugi, która biegnie w sposób prostopadły do naskórka. U połowy pacjentów pojawia się typowy dla czerniaka ciemny kolor, jednak u pozostałych zmiana nie jest napigmentowana, utrudniając znacząco diagnostykę. Ciemniejsza zmiana w drugim przypadku pojawia się na dalszym etapie rozwoju choroby. Z czasem zmiany pod płytką stają się wyraźnie ciemniejsze, przybierając brązowe lub brunatne zabarwienie. Ponadto paznokieć zaczyna się odkształcać, pękać i deformować. 

Czerniak podpaznokciowy może wykazywać również objawy micro – Hutchinsona, obejmując ciemniejsze zabarwienie wokół zajętego chorobowo miejsca. 

Leczenie czerniaka podpaznokciowego 

Występujący czerniak podpaznokciowy jest trudny do zdiagnozowania. Dlatego też każda niepokojąca zmiana pojawiająca się na ciele, jak i paznokciach powinna być skonsultowana z lekarzem dermatologiem. Lekarz na podstawie konsultacji i obejrzenia zmiany może zlecić dalszą diagnostykę oraz leczenie. Więcej na temat czerniaka i jego diagnostyki, można przeczytać w artykule https://pieprzyki.pl/pieprzyk-czy-czerniak/