Badanie dermatoskopowe

Badanie dermatoskopowe jest sposobem na obejrzenie zmian na skórze, w tym pieprzyków w znacznym przybliżeniu. Z metody i dedykowanego urządzenia korzystają najczęściej lekarze dermatolodzy, aby określić wskaźnik zmian o podłożu nowotworowym.

Czym jest badanie dermatoskopowe?

Badaniem dermaskopowym określa się diagnostykę zmian barwnikowych, nazywanych również pieprzykami. Lekarz urządzeniem demoskopijnym, ma możliwość dokładnego obejrzenia zmiany w 10-krotnym przybliżeniu. Urządzenie wyposażone jest w podświetlenie, dzięki któremu za pomocą odpowiedniego przygotowania, nie rozprasza światła podczas badania. Pozwala to skupić się na mniejszym obszarze skóry z uwzględnieniem głębszych struktur pieprzyków.

Jak przebiega badanie dermatoskopowe?

Badanie dermaskopowe zawsze powinno przebiegać pod okiem lekarza. Na jego podstawie, można wykluczyć zmiany nowotworowe, jak i podjąć decyzję o usunięciu znamion. Decyzja związana z usunięciem, opiera się przede wszystkim na obliczeniu wskaźnika dermaskopowego, skupiając się na podstawowych wskaźnikach dotyczących asymetrii pieprzyków, występowaniu nieregularnych granic, struktury i koloru zmian. Badanie jest całkowicie bezpieczne oraz nieinwazyjne, ponieważ polega na przyłożeniu urządzenia do skóry i obserwacji. Na podstawie badania lekarz podejmuję decyzję, mające wpływ na dalsze postępowanie. Określane są typy zmian:

  • istotnie podejrzana – usunięcie i dalsze badanie pieprzyka,
  •  podejrzana – samokontrola wg. wskazówek oraz opieka lekarza dermatologa,
  • łagodna – obserwacja zmian w obrębie pieprzyków.

Wczesna diagnoza niepokojących zmian jest istotna w przypadku występowania pieprzyków o nietypowym kolorze, kształcie oraz struktury. Niezdiagnozowany i nieleczony nowotwór skóry, jakim jest czerniak, może powodować poważne powikłania.