Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry, występującym pod postacią zmian skórnych. Najczęściej spotykaną formą czerniaka jest transformacja zmian barwnikowych, nazywanych także pieprzykami. Społeczeństwo jest coraz bardziej świadome zagrożeń wynikających z nadprodukcji barwnika w skórze i występowaniem nowotworów. Wraz z uświadamianiem powielane są również mity na temat czerniaka.
Czerniak – Mity
Mitów na temat czerniaka jest wiele. Spowodowane jest to zwiększona świadomością i dbałością o własne zdrowie i trafianiem na sprzeczne informacje. Poniżej znajduję się 5 najczęściej spotykanych mitów na temat nowotworu skóry – czerniaka
MIT 1 – Niebezpieczne są tylko duże pieprzyki
Każda zmiana barwnikowa może przekształcić się w nowotwór znany pod postacią czerniaka. Niezależnie od typu pieprzyka, czy jest to znamię nabyte, wrodzone, jak także jego wielkości. Częściej ulegającym zezłośliwieniu pieprzykami są niewielkie i płaskie znamiona. Konieczna jest wizyta u lekarza dermatologa, gdy wykazuję zmiany chorobowe, takie jak swędzenie, nagły rozrost oraz krwawienie.
MIT 2-Czerniak ma zawsze czarny kolor
Pieprzyki przybierają różną formę w zależności od ich koloru, wielkości, jak i struktury. Czerniak jest wytwarzany przez promieniowanie UV i przebywanie na słońcu, ale na jego występowanie wpływają również inne czynniki. Dotyczyć mogą zmian hormonalnych i dziedziczenia genetycznego. Przez rozkład barwnika może przybierać odcienie czarne, jasnobrązowe czy niebieskie. Złośliwość zmiany ustala lekarz, który identyfikuję pieprzyk poprzez czynniki takie jak, asymetria, wielkość, postępowanie zmiany.
MIT 3-Podejrzane znamiona można usuwać laserowo
Podejrzane znamiona nie powinny być usuwane laserowo, ponieważ występuję wysokie prawdopodobieństwo niewykrycia nowotworu w jego wczesnym stadium. Usunięcie zmiany w dany sposób wyklucza także możliwość wykonania badania histopatologicznego, które pomaga określić czy pieprzyk jest czerniakiem. Podejrzane zmiany powinny być usuwane przede wszystkim chirurgiczne, aby mieć pewność usunięcia wszystkich komórek barwnikowych, które mogą zostać na brzegach znamion.
MIT 4-Pieprzyki można usunąć tylko jeżeli mają charakter nowotworowy
Pieprzyki, które mają cechy czerniaka, trzeba usunąć, aby zapobiec rozwojowi choroby, ze względów zdrowotnych. Istnieją jednak inne przesłanki pozwalające na usunięcie zmian. Lekarz dermatolog może podjąć decyzję o usunięciu znamiona z powodów estetycznych oraz występowania w miejscu, które jest narażone na uszkodzenia oraz znaczne promieniowanie słoneczne.
MIT 5-Czerniak jest nowotworem nieuleczalnym
Wykryty w odpowiednim czasie czerniak, jest w 100% uleczalny. Komplikacje pojawiają się w przypadku przerzutów komórek nowotworowych na węzły chłonne, dlatego też tak ważna jest odpowiednia profilaktyka zmian pojawiających się pod postacią pieprzyków. Po zabiegu usunięcia pieprzyka uzupełnia się leczenie odpowiednimi badaniami i w przypadku zmienionych przerzutowo węzłów chłonnych, wprowadza się leczenie uzupełniające.