Rak jelita grubego – przyczyny i objawy

Rak jelita grubego należy do najczęściej diagnozowanych w Polsce nowotworów. Podobnie jak w przypadku innych nowotworów, wczesne wykrycie znacząco zwiększa szanse na pomyślne leczenie i dobre rokowania.

Ważna jest również profilaktyka – o wiele lepiej zapobiegać powstawaniu zmian nowotworowych, niż z nimi walczyć. Warto zatem poznać główne przyczyny raka jelita grubego i dowiedzieć się, po czym można go rozpoznać.

Przyczyny raka jelita grubego

Rak jelita grubego należy do tych nowotworów, na które ogromny wpływ ma nasz styl życia. Jest to mimo wszystko dobra wiadomość – każdy może wprowadzić u siebie wiele zmian i zrobić naprawdę dużo, aby zapobiegać takim chorobom.

Ogromne znaczenie ma zdrowa dieta. Na ryzyko powstania raka jelita grubego wpływa tłuste jedzenie, bogate w zły cholesterol. Ryzyko jest tu również ściśle powiązane z otyłością. Osoby z nadwagą zawsze znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka.  Nowotwór ten jest wywoływany również przez palenie papierosów i nadmierne spożywanie alkoholu. Dlatego w profilaktyce tak istotne jest wyeliminowanie wszelkich tego typu używek. Warto zaznaczyć, że na zdiagnozowanie raka jelita grubego pozwala zabieg kolonoskopii.

Rak jelita grubego – objawy

Podstawowym objawem raka jelita grubego jest częsty ból brzucha. Można to jednak łatwo pomylić z innymi dolegliwościami, przez co trzeba obserwować również pozostałe symptomy. O zmianach w jelicie grubym świadczy nieregularne wypróżnianie się. Bardzo niepokojącym objawem jest również krew w stolcu.

Osoby u których rozwija się rak jelita grubego często cierpią również na ogólne osłabienie organizmu i brak energii. O ile wszystkie takie symptomy można uznać za należące do innych dolegliwości, o tyle wspomniana krew w stolcu powinna być bardzo alarmującym sygnałem. Po zaobserwowaniu jej należy natychmiast zgłosić się do lekarza.