Dłonie pielęgnacja

Jak dbać o dłonie? Codzienna pielęgnacja w domu 

Dłonie to w dużej mierze nasza wizytówka, która często pomijana jest przy codziennej pielęgnacji. Narażone na wpływ wielu czynników zewnętrznych, narażone są na częste podrażnienia lub wysuszenia. Wymagają więc szczególnego traktowania i ochrony, aby wymagały na co dzień nienagannie. Poznaj porady pielęgnacyjne, dzięki którym wpłyniesz na kondycję skóry dłoni. 

Dlaczego warto zadbać o dłonie? 

Dłońmi posługujemy się podczas różnych czynności w ciągu dnia, narażając je na szkodliwy kontakt z czynnikami zewnętrznymi. Wpływające działanie otoczenia, w tym nagłe zmiany temperatur, czy kontakt z różnymi detergentami lub wodą, wpływają na ich kondycję, często wysuszając, podrażniając lub narażając na procesy starzenia się skórę. Skóra na dłoniach, nie posiada również gruczołów łojowych, co sprawia, że jest ona bardziej wrażliwa i delikatna, w porównaniu np. ze skórą twarzy. Na jej grzbiecie natomiast, gruczołów łojowych jest niewielka ilość, która nie zawsze jest w stanie uchronić ją przed negatywnym działaniem czynników. Pozbawione płaszcza lipidowego dłonie, pozwalają na precyzyjne wykonywanie czynności, jednak wiąże się to z brakiem naturalnej warstwy ochrony skóry. Zdarzyć się może również, szczególnie u osób szczupłych, występujący na dłoniach zanik tkanki tłuszczowej. Powodować może to problemy związane z krążeniem krwi oraz widoczne prześwity żył. 

Domowa pielęgnacja dłoni 

Nienaganne, piękne i nawilżone dłonie wymagają otoczenia ich codzienną i odpowiednią pielęgnacją. Dobrze zaopiekowane dłonie, pozwolą cieszyć się ich naturalnym wyglądem oraz ochroną przed szkodliwym działaniem czynników. Wdrożenie kilku codziennych czynności do pielęgnacji z czasem stanie się także nawykiem, pozwalając na uzyskanie zdrowo wyglądających dłoni, będących naszą wizytówką. 

Odpowiednie kosmetyki do mycia 

Częste mycie dłoni chroni nas przed drobnoustrojami, które się na ich znajdują. Już od najmłodszych lat, wpajane jest nam, aby m.in. przed posiłkiem, po przyjściu do domu itp. udać się do toalety. Woda i niektóre środki do codziennej higieny, mogą powodować jednak przesuszenie skóry. Ponadto substancję myjące, często niszczą jej barierę ochronną.  Do mycia rąk, wybieraj delikatne i naturalne kosmetyki. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które mają za zadanie również natłuścić oraz nawilżyć nasz skórę, sprzyjając pielęgnacji i wzmacniając jej barierę ochronną. Dobre mydła wysoko w składzie zawierać będą np. ceramidy, oleje, masła, pantenol, trehalozę lub mocznik.  

Wrzuć krem do rąk do torebki 

Krem do rąk to must have w każdej torebce. Dostępne w drogeriach warianty posiadają różne konsystencje i zapachy, które można dobrać pod osobiste preferencje. Zaburzona równowaga skóry np. poprzez kontakt z wodą wymaga bowiem odpowiedniego nawilżenia oraz odżywienia. Dłonie najlepiej smarować nawet kilka razy dziennie, a najlepiej każdorazowo po ich umyciu. Substancje zawarte w tego typu kosmetykach chronią dłonie przed nadmiernym wysuszeniem i dodatkowo sprawią, że staną się miękki i odżywione. 

Piękne dłonie to odpowiednia dieta 

To, co jemy, wpływa na nasze samopoczucie, energię, ale również na kondycję naszej skóry. W przypadku nieodpowiedniej diety nawet wdrożenie wymagającej pielęgnacji może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Na kondycję dłoni oraz w szczególności paznokci, negatywny wpływ mają rygorystyczne diety odchudzające, które wykluczają z posiłków niezbędne witaminy i minerały. Piękna skóra dłoni idzie w parze ze zdrową i przede wszystkim zbilansowaną dietą, bogatą w tłuszcze i dużą ilość warzyw i owoców. Ważne w utrzymaniu kondycji skóry jest równie odpowiednie nawodnienie – dorosła osoba powinna spożywać minimum 1,5 litra wody dziennie. 

Chroń swoje dłonie 

Dłonie pielęgnacja

Ubieranie rękawiczek podczas sprzątania to konieczność, gdy chcesz się cieszyć dobrą kondycją dłoni. Negatywny wpływ detergentów, roztoczy i kurzu często bowiem podrażniaj i wysusza skórę. Z bawełnianymi rękawiczkami, polubić się powinniśmy również podczas przebywania w niskich temperaturach, podczas spaceru późną jesienią lub zimą. Chcąc uniknąć odcisków,  zabezpiecz swoje dłonie również podczas jazdy na rowerze, ćwiczenia na siłowni oraz przy pracach np. w ogrodzie. 

Spa dla dłoni 

Jeśli pragniesz otoczyć swoje dłonie domową pielęgnacją oraz siebie odrobiną relaksu przygotuj dla nich regeneracyjne, domowe spa. Raz w tygodniu zastosuj domowy peeling do dłoni, wykorzystując mieloną kawę i ulubiony olej. Pozwoli to złuszczyć martwy naskórek, pobudzić krążenie oraz ujędrnić skórę. Przygotowana w ten sposób skóra, staje się również bardziej podatna na działanie innych składników odżywczych, które są zawarte w produktach pielęgnacyjnych. Po wykonaniu peelingu, na dłonie nałóż grubszą warstwę kremu, pozwalając mu się wchłonąć. Wykonując pielęgnację w porze wieczornej, warto nałożyć krem przed położeniem się spać. 

Sekret pięknych i zadbanych dłoni to przede wszystkim regularność dotycząca ich codziennej pielęgnacji oraz wdrożenie odpowiednich nawyków, które wpływają na ich kondycję.