rozszerzone naczynka na twarzy

Rozszerzone naczynka na twarzy – jak sobie z nimi poradzić? 

Wrażliwa skóra twarzy posiada predyspozycję do widocznych, rozszerzonych naczynek. Z upływem czasu stają się one jeszcze bardziej widoczne, co spowodowane jest zmniejszoną elastycznością ścian naczyń. Jak zapobiegać pękaniu i rozszerzaniu się naczynek? Jak pielęgnować skórę naczynkową? 

Czym są rozszerzone naczynka na twarzy? 

Rozszerzone naczynka na twarzy to częsta przypadłość, z którą zmagają się osoby w różnym wieku. Charakterystycznym typem cery posiadającym tendencję do ich widoczności jest cera wrażliwa i naczynkowa. Typ rozróżnić można przez zaobserwowanie cienkiej, delikatnej i lekko unaczynionej skóry, przez którą widoczne są naczynia krwionośne tzw. pajączki. U większości osób z rozszerzonymi naczynkami na twarzy, ponieważ u ok. 80%, odpowiedzialne za skłonność ich wystąpienia są geny, wystąpić mogą jednak także m.in. z powodu zaburzeń hormonalnych, krążenia, nadciśnienia tętniczego czy chorób układu pokarmowego. Często można je zaobserwować na twarzy podczas wystąpienia upałów lub mrozów. Czynniki zewnętrzne bowiem, takie jak silny wiatr, wysokie bądź niskie temperatury lub oddziaływanie na skórę ostrego słońca sprawiają, że ściany naczyń stają się kruche i podatne na pękanie lub stan zapalny. 

Przyczyny występowania naczynek na twarzy

Widoczność naczynek na twarzy, może posiadać różne przyczyny. Zwykle widoczne są one u osób, które posiadają cerę naczynkową z płytko umiejscowionymi naczyniami krwionośnymi, którym brakuję odpowiedniej elastyczności. Typ cery charakteryzuje się łatwością rozszerzania i pękania naczynek z powodu czynników zewnętrznych lub nieodpowiedniej pielęgnacji. 

W przypadku gdy rozszerzone naczynka są jednym z objawów trądziku różowatego, powstają one na skutek zmian hormonalnych, nieprawidłowości krążenia bądź uwarunkowań genetycznych. Wśród innych czynników wpływających na widoczne naczynka, wyróżnia się:

  • nadużywanie alkoholu, 
  • rumień,
  • długiej ekspozycja na ostre promienie słoneczne, 
  • stosowanie maseczek typu peel-off, zwłaszcza przez posiadaczki cery wrażliwej, 
  • przewlekły stres, 
  • nieumiejętne stosowanie glinek do twarzy,
  • szkodliwe czynniki zewnętrzne (zanieczyszczone powietrze, dym papierosy)

Jak zapobiegać pękaniu i rozszerzaniu naczynek na twarzy? 

rozszerzone naczynka

Istnieją sposoby, które pomogą  w zapobieganiu rozszerzania i pękania naczynek na twarzy. Aby cieszyć się promienną cerą bez zaczerwienienia,  przestrzegaj zachowań, takich jak: 

  • stosuj filtry SPF na twarz przez cały rok. Dlaczego warto chronić skórę, przeczytasz w artykule: Kiedy nakładać krem z filtrem UV? Sprawdź czy nie powielasz tego błędu! – interesujace.pl
  • Chroń skórę wrażliwą na temperatury przed czynnikami zewnętrznymi, m.in.  zrezygnuj z gorących kąpieli, korzystania z sauny czy solarium. 
  • Nie używaj peelingów mechanicznych lub chemicznych,
  • zadbaj o zredukowanie stresu, 
  • ogranicz spożywanie pokarmów rozszerzający naczynia krwionośne (np. kawa, alkohol, pikantne potrawy),
  • wprowadź właściwą pielęgnację cery naczynkowej. 

Jak radzić sobie z popękanymi, rozszerzonymi naczynkami? 

Zaobserwowanie na skórze charakterystycznych pajączków, nie musi być powodem obaw.  Wprowadzając bowiem rutynę odpowiedniej pielęgnacji i zmiany nawyków, istnieje możliwość zredukowania widoczności popękanych i rozszerzonych naczynek. Stosowane kosmetyki, powinny być zawsze dobrane do danego typu cery, wybieraj więc dedykowane dla skóry wrażliwej, które posiadają składniki nawilżające. Istotne jest także w pielęgnacji stosowanie kosmetyków z SPF, które ochronią skórę przed negatywnym działaniem czynników. Dedykowane skórze naczynkowej kremy, posiadają często zielony kolor, który sprawia, że pajączki stają się mniej widoczne. Ponadto wzmacniają ściany naczyń krwionośnych, przyczyniając się do zmniejszenia ich widoczności.  W pielęgnacji domowej pomóc może również: 

  • oczyszczanie skóry delikatnymi kosmetyki bez zawartości alkoholu, 
  • stosowanie serum lub kremów, które zawierają witaminę C (obkurcza naczynia krwionośne), 
  • złuszczanie naskórka tylko peelingami enzymatycznych, zrezygnować należy natomiast z gruboziarnistych. 

Jakie zabiegi na rozszerzone i popękane naczynka? 

Medycyna estetyczna i salony kosmetyczne stale się rozwijają, aby sprostać problemom, z którymi powszechnie zmagają się osoby w różnym wieku. W przypadku rozszerzonych i popękanych naczynek najpopularniejszym wykonywanym zabiegiem jest laserowe usuwanie naczynek.  W tym celu stosuje się dwa rodzaje lasera, które posiadają różne działanie.

  • Laser VPL – emituję światło, pochłaniane przez tkanki skóry. Stosowany jest w przypadku małych naczyń krwionośnych, które są zamykane przez emisję mikrobłysków. 
  • Laser IPL – emitowane światło przez laser, posiada konkretną, wybraną częstotliwość. Docierająca do naczynka energia świetlna, powoduje poprzez absorpcję hemoglobiny jego zamknięcie. Emitujące przez niego ciepło, przyczynia się ponadto do wysuszenia i zamknięcia się naczynek. 
  • Elektrokoagulacja – Podczas zabiegu dochodzi do zamknięcia naczyń krwionośnych za pomocą prądu o dobranej częstotliwości. Metoda doprowadza do ścięcia białka w poszczególnych naczynkach i zamknięcia ich. 

Wprowadzenie odpowiedniej pielęgnacji i zastosowania zabiegów powinno zostać poprzedzone konsultacją z lekarzem dermatologiem, który dokładnie zbada stan cery.