Plamy starcze. Skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Plamy starcze występują jako zmiany skórne o ciemnobrązowym kolorze. Różnią się od pieprzyków, swoim rozmiarem oraz przybraną strukturą. Dotyczą często osób dojrzałych i są efektem pojawiania się komórek barwnikowych, powstałych w przyszłości. Czym są plamy starcze? Skąd się biorą? Jak się ich pozbyć? 

Czym są plamy starcze?

Plamy starcze nie posiadają podłoża chorobowego, jednak mogą pojawić się w nich komórki nowotworowe, powodujące czerniaka skóry. Dla wielu osób stają się jednak istotnym defektem kosmetycznym. Powstają wskutek wieloletniego oddziaływania na skórę promieniowania UV i nagromadzenia się komórek pigmentowych. Zaburzenia pracy melanocytów oraz zwiększone wydzielanie melatoniny, powoduje ciemnobrązowe zmiany skórne. Ryzyko wystąpienia plam zwiększa się, podczas wystąpienia problemów hormonalnych oraz przez przyjmowanie niektórych leków.  Szczególnie widoczne, stają się pomiędzy 45 a 50 rokiem życia, chociaż w niektórych przypadkach pojawić mogą się wcześniej. Najczęstszą lokalizacją charakterystycznych plam są dłonie i twarz, ponieważ skóra w tym miejscu jest bardziej podatna na oddziaływanie czynników zewnętrznych, poprzez delikatniejszą skórę. Zmiany mogą wystąpić również na ramionach i dekolcie. 

Usuwanie plam starczych

Usunięcie plam starczych jest możliwe, dzięki stale rozwijającym się dobrodziejstw kosmetologii i medycyny estetycznej. Zmiany przed usunięciem powinny być przede wszystkim obejrzane przez lekarza dermatologa, który zaleci dalsze kroki. Plamy starcze, chociaż nie są powodem do niepokoju, ponieważ zazwyczaj są niegroźne dla zdrowia, stanowią często przeszkadzający defekt kosmetyczny, którego można się pozbyć. 

Występowanie jasnych i małych widocznych plam, można zniwelować poprzez zastosowanie dedykowanych preparatów rozjaśniających skórę. Często jednak zmiany, zlokalizowane są w głębszej strukturze skóry i aby pozbyć się niechcianych plam starczych, konieczne jest skorzystanie z zabiegów kosmetycznych. Najczęściej wykonywanym zabiegiem podczas występowania plam starczych, jest terapia laserowa, która polega na rozbiciu skupisk melatoniny. Innymi polecanymi zabiegami jest krioterapia, która wykonywana jest poprzez zamrażanie zmian skórnych, oraz głęboki peeling chemiczny, złuszczający naskórek. 

Występowaniu plam starczych można zapobiec, poprzez ochronę skóry na oddziaływanie promieni słonecznych, stosując kremy z filtrem UV. Należy pamiętać, że pojawiające się zmiany są efektem nagromadzenia się pigmentu skóry nawet 30 lat wcześniej. 

Więcej na temat znamion występujących na ciele, można dowiedzieć się ze strony www.znamiona.pl