Bóle głowy wywołane migreną, znajdują się w pierwszej dwudziestce dolegliwości, które wpływają negatywnie na komfort życia w kwalifikacji WHO. Występują najczęściej u kobiet, w średnim wieku i mogą wskazywać na zmiany w gospodarce hormonalnej. Wywołane mogą być także czynnikami zewnętrznymi.
Migrena czy ból głowy?
Migrenę bardzo często myli się z występującym bólem głowy, poprzez wspólny objaw intensywnego bólu. Znacząco się jednak od siebie różnią, przede wszystkim tym, że migrena jest schorzeniem przewlekłym i pojawiającym się systematycznie. Objawia się również zazwyczaj bólem jednostronnym, pulsującym i długotrwałym. Szacuję się, że objawy mogą utrzymywać się nawet do trzech dni. Odczuwalne są w okolicach skroni, chociaż czasami ból odczuwalny jest w całej głowie. Migrenie towarzyszą także inne dolegliwości, wychodzące poza obręb głowy, takie jak wrażliwość na bodźce zewnętrzne (światło, dźwięk, zapachy) jak i mdłości i wymioty.
Charakterystyka migreny
Migreny możemy podzielić na pojawiające się epizodycznie (rzadziej niż 15 dni w miesiącu) oraz przewlekłe, które trwają dłużej i pojawiają się częściej niż 15 dni w miesiącu, nawet przez około 4 godziny i towarzyszą przez okres minimum trzech miesięcy. Wśród nich wyróżnia się również:
- migreny bez aury – pojawiające się nagle i często. Pojawienie się bólu umożliwia codzienne funkcjonowanie. Czasami pojawić się może także światłowstręt lub wymioty.
- migreny z aurą – (klasyczna) stwierdzane rzadziej. Objawy, jakie im towarzyszą to ból, który jest poprzedzony m.in. problemami z widzeniem, sztywnością mięśni, brakiem apetytu, czy zmiennością nastroju.
Przyczyny bólu migrenowego
Nie zbadano jeszcze do końca wszystkich przyczyn i mechanizmów powstawania migreny. Czynniki wyróżniające, sprzyjające pojawieniu się migreny zazwyczaj są uwarunkowane genetycznie lub pojawiają się z przyczyn zewnętrznych. Powodować je mogą urazy głowy oraz nadużywanie leków przeciwbólowych. Sprzyjać powstawaniu migreny, mogą także:
- zmiany hormonalne,
- odwodnienie,
- menstruacja,
- brak snu,
- niewłaściwa dieta,
- stres.
Powodem wystąpienia migreny, mogą być także alergię lub nietolerancję na niektóre pokarmy. Lekarz w takim przypadku może zlecić badanie krwi, które pomoże wykluczyć z diety produkty bezpośrednio na nią wpływające.
Leczenie migreny
Farmakologiczne leczenie migreny opiera się przede wszystkim na wdrożeniu silnych leków przeciwbólowych, stosowanych po konsultacji lekarskiej. Schorzenia nie można całkowicie wyleczyć, jednak istnieje możliwość ograniczenia częstotliwości jego występowania. Leczenie farmakologiczne najlepiej połączyć w tym celu w odpowiednim trybem życia, opierającym się na diecie eliminacyjnej, unikaniu stresu oraz dbaniu o odpowiednią ilość ruchu w ciągu dnia.