Jaką rolę w organizmie pełni witamina D3?

Witamina D3 jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Nazywana potocznie witaminą słońca, korzystnie wpływa na mineralizację kości i zębów oraz poprawia działanie układu immunologicznego. Niedobór to powszechny problem, który nasila się szczególnie w mało słonecznych miesiącach od września do marca. Osoby z niskim poziomem związku chemicznego w organizmie powinny stosować jej suplementację, opierającą się przede wszystkim na badaniach laboratoryjnych. 

Czym jest witamina D3 i jakie pełni funkcję? 

Witamina D3 nazywana również witaminą słońca, wytwarzana jest naturalnie przez organizm w procesie reakcji na promieniowanie UVB. Szacuję się, że w ciepłe, słoneczne miesiące wystarczy 15-20 minut ekspozycji na słońce, aby dostarczyć zdrowemu organizmowi jej odpowiednią ilość, poprzez syntezę skórną. Związek chemiczny rozpuszcza się w tłuszczach, dlatego też nie jest wydalany z organizmu w postaci moczu i potu. Magazynowany jest natomiast w wątrobie i trzustce. Odpowiedzialny jest także za prawidłowy rozwój kości i zębów, szczególnie ważny w okresie rozwoju i dojrzewania. Pozostałe funkcje, jakie pełni witamina D3 w organizmie to przede wszystkim: 

  • Uczestniczy w procesach wchłaniania się wapnia i fosforu, które wpływają na mocne kości i zęby,
  • wpływa na układ nerwowy, 
  • pomaga w prawidłowym przebiegu snu,
  • wzmacnia odporność, 
  • zmniejsza ryzyko występowania niektórych chorób przewlekłych, w tym cukrzycy typu II.

Chcąc zbadać poziom witaminy D3 w organizmie, zaleca się skorzystanie z badań laboratoryjnych. 

Suplementacja witaminy D3 

Zaleca się suplementację witaminy D3 w miesiącach, w których organizm sam nie może jej czerpać ze słońca. W dawkach, które są dedykowane grupie wiekowej z podziałem na dzieci i osoby dorosłe. Niski poziom witaminy w organizmie, który potwierdzony jest badaniami laboratoryjnymi, wymaga suplementacji przede wszystkim według zaleceń lekarza, często preparatami przepisanymi na receptę ze zwiększoną dawką. Samodzielne spożywanie większej dawki niż zalecana, w niektórych przypadkach może skutkować zaburzeniami pracy nerek. Przedawkowanie witaminy D3 może się ponadto objawiać uczuciem osłabienia, apatii, bólami głowy, częstym oddawaniem moczu oraz zaparciami. 

Chcąc dostarczyć porcję witamin w diecie, warto sięgać po produkty, takie jak tłuste ryby (makrela, śledzie, tuńczyk) oraz jajka i grzyby – pieczarki lub smardze.