Świadomość dotycząca pielęgnacji skóry wśród kobiet i mężczyzn stale się zwiększa. Chętniej sięgamy po naturalne kosmetyki, dbając o prawidłową kondycję skóry oraz skupiamy się na spożywanych składnikach. Nieskazitelna skóra bowiem to wpływ odpowiednio dobranej pielęgnacji i właściwie skomponowana dieta, która dostarcza niezbędnych witamin i minerałów.
Jakie witaminy korzystnie wpływają na skórę?
Zbilansowana dieta, która dostarcza odpowiedniej ilości witamin i minerałów znacząco wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, odzwierciedlając się także na naszej skórze i wpływając na jej stan. Istotne niedobory można zauważyć na skórze twarzy przez występowanie zmian o różnym podłożu, przedwczesnego starzenia się skóry, jak i ogólnej aktualnej jej kondycji. Prawidłowa pielęgnacja oraz dostarczanie niezbędnych witamin i minerałów to sposób na zdrowo wyglądającą skórę na całym ciele.
Witamina A
Wpływa znacząco na skórę, spowalniając procesy jej starzenia oraz przyspieszając gojenie się ran i stanów zapalnych. Normalizuję ponadto wytwarzanie sebum i wpływa na nawilżenie skóry. Pochodne witaminy A stosowane są w leczeniu wielu schorzeń, takich jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca i trądzik. Dostarczyć można ją w diecie poprzez spożywanie marchwi, szpinaku, szczawiu, pomidorów, tranu, jaj oraz ryb.
Witaminy z grupy B
Witamina B3 znana jest jako niacyna, wykazuje szerokie działanie w kosmetologii. Wpływa na skórę przeciwzapalne oraz wzmacnia barierę ochronną. Witaminy B5 natomiast zapobiega nadmiernemu łuszczeniu się naskórka oraz znacząco przyczynia się do utrzymania jędrności i elastyczności skóry. Witaminy z grupy B dostarczymy do organizmu poprzez spożywanie przede wszystkim roślin strączkowych, produktów zbożowych, mięsa, mleka i nabiału.
Witamina C
Znana ze swoich silnych właściwości przeciwutleniających witamina C uczestniczy w syntezie kolagenu w skórze. Pomaga redukować przebarwienia oraz wzmacnia ściany naczyń krwionośnych. Dostarczyć ją można do organizmu, jedząc m.in. porzeczki, kiwi, cytrynę, maliny, paprykę, jarmuż, brokuły.
Witamina D
Korzystnie wpływająca na kondycję skóry trądzikowej witamina D, odpowiedzialna jest w szczególności za zmniejszenie produkcji sebum. Dostarczając w diecie, warto spożywać produkty mleczne, ryby oraz jajka.
Witamina E
Nazywana jest witaminą młodości, ponieważ chroni skórę przed działaniem wolnych rodników. Dodatkowo nawilża, ujędrnia skórę i pomaga w walce z występującym trądzikiem. Produkty bogate w witaminę E to w szczególności orzechy włoskie, migdały, słonecznik, pestki dyni, jabłka, pomidory oraz niektóre oleje, takie jak słonecznikowy, sojowy czy kukurydziany.
Cynk
Cynk wpływa na redukcję nadmiaru sebum, stosowany jest często w preparatach i lekach wspomagających leczenie trądziku. Posiada także właściwości bakteriostatyczne, hamujące rozwój i namnażanie się bakterii. W cynk bogate jest mięso, sery, jaja, ryby, pestki dyni, kasza gryczana.
Selen
Substancja działającą przeciwzapalnie, przeciwutleniająco oraz antyseptycznie. Zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry, wspierając organizm w usuwaniu wolnych rodników. Selen dostarczymy, spożywając orzechy, ryby, pszenicę, drób i jaja.
Niezbędne witaminy i minerały warto dostarczać do organizmu w pożywieniu. Podczas gdy nie jesteśmy w stanie dostarczyć niezbędnych witamin i minerałów w spożywanych posiłkach, pomocne mogą okazać się dostępne suplementy diety. Pozwoli to uzupełnić zapotrzebowanie na wybrane składniki w kontrolowanych proporcjach. Wszystkie suplementy powinny być zażywane według zaleceń producenta, ponieważ nadmiar substancji może nieść za sobą konsekwencję wpływające na zdrowie.