retinol

Retinol – dla kogo? Stosowanie, efekty

Retinol to substancja, która w ostatnich latach zyskała dużą popularność. Nic dziwnego, to jedna z najsilniej działających na zmarszczki substancji. Nieumiejętne wdrożenie jej do pielęgnacji, powodować jednak może szereg nieprzyjemnych konsekwencji, takich jak podrażnienia czy łuszczenie skóry. Czym jest retinol i czy każdy może go stosować? Jak wdrożyć go do pielęgnacji oraz jakich efektów można się spodziewać? 

Czym jest retinol? 

Retinol należy go grupy retinoidów – pochodnych witaminy A pozyskiwanych drogą syntetyczną.  W codzienny życiu spotkać go możemy w produkach spożywczych m.in. w marchwi i jajkach. Ponadto ludzkie ciało potrafi samodzielnie wytworzyć pochodne witaminy A jednak z wiekiem jej ilość i produkcja znacznie spada. Coraz więcej usłyszeć można również o tzw. “czystym retinolu”,  który jest jego najsilniejszą formą. Po kontakcie ze skórą przekształca się on w kwas retinowy, wpływając na redukcję oznak starzenia. Zastosowanie znalazł także w leczeniu innych schorzeń skóry jak np. trądziku różowatego. 

Jakie efekty można uzyskać?

Wdrożenie do pielęgnacji kosmetyków z retinolem przynieść może wiele korzyści dla naszej skóry. Najistotniejszą rolę odgrywa jednak jego działanie przeciwzmarszczkowe. Przekształcony na skórze w kwas retinowy, przenika bowiem w głębsze warstwy skóry i stymuluję fiblorasty. Pobudzone komórki zwiększają produkcję kolagenu, kwasu hialuronowego i elastyny. To podstawowe substancje, odgrywające istotną rolę w nawilżeniu, jędrności i gładkości skóry.  Poza redukcją zmarszczek, podczas stosowania retinolu spodziewać się można: 

  • działania przeciwtrądzikowego, 
  • ujednolicenia kolorytu skóry, 
  • wygładzenia,
  • ujędrnienia, 
  • redukcji produkcji sebum, 
  • zmniejszenia widoczności rozszerzonych porów,
  • zagęszczenia skóry. 

Retinol swój udział ma także w powstawaniu nowych naczynek krwionośnych, dzięki czemu usprawnia obieg tlenu w skórze. Ponadto jego przestronne działanie sprawia, że cera staje się bardziej nawilżona i wygląda na wypoczętą. 

Krem po retinolu

Retinol – dla kogo? 

Retinol zawarty w kosmetykach stosowany może być przez każdego, niezależnie od typu posiadanej cery. Jego wszechstronne działanie, pozwoli nie tylko uporać się ze zmarszczkami, ale również pomoże w leczeniu przebarwień i trądziku. Stosować go mogą także osoby posiadające cerę wrażliwą, delikatną i naczynkową jednak warto w tym przypadku rozpocząć przygodę z niskim stężeniem retinolu w kosmetykach. Jego stosowanie zaleca się przede wszystkim osobom po 25 roku życia, ponieważ skóra zaczyna tracić w tym okresie naturalny kolagen. Wśród przeciwwskazań do stosowania retinolu wyróżniamy natomiast: 

  • okres ciąży, 
  • karmienie piersią, 
  • stosowanie kosmetyków z kwasami, 
  • częsta ekspozycja na promieniowanie UV: zarówno słońce, jak i solarium, 
  • podrażniony naskórek z obecnymi ranami. 

Pierwsze efekty po wdrożeniu retinolu do swojej pielęgnacji zauważyć można po około 3 miesiącach kuracji, która przebiega systematycznie. 

Jak wdrożyć retinol do pielęgnacji? 

Pierwsze spotkania z retinolem najlepiej poprzedzić oceną kondycji naszej skóry oraz jej aktualnych potrzeb. Pomoże to w dobraniu odpowiedniego stężenia substancji w kosmetykach. Retinol ponadto wdrażać się powinno stopniowo, zaczynając od najmniejszych dostępnych stężeń – 01%-0,5% i stosowania np. co drugi dzień. Gdy skóra przyzwyczai się do substancji i nie wystąpią podrażnienia, można wdrożyć jego częstsze stosowanie. Następnie stężenie retinolu można stopniowo zwiększać. Pozwoli to przede wszystkim na zwiększenie tolerancji skóry na retinol oraz postęp w uzyskanych efektach.  Zazwyczaj w kosmetykach dostępnych na rynku jego najwyższa wartość wynosi 2%. 

Warto pamiętać, że skóra do kosmetyków z retinolem przyzwyczajać się może nawet do 12 tygodni. W tym czasie wystąpić może nadmierne przesuszenie skóry, łuszczenie się jej oraz podrażnienia. Objawy złagodzić można przez wdrożenie do pielęgnacji kremów mocno nawilżających. Jak przeczytać można w serwisie znamiona.pl, doskonale w tym celu sprawdzą się kosmetyki, zawierające w składzie glicerynę lub ceramidy. 

Zasady w kuracji z retinolem 

Kurację za pomocą pochodnych witaminy A najlepiej rozpocząć w okresie jesienno-zimowym, w którym stężenie promieniowania słonecznego jest mniejsze. Spowodowane jest to działaniem kosmetyków, zawierających substancję uwrażliwiające na promieniowanie słoneczne, powodując reakcję uczuleniową. Również z tego powodu, niezależnie od trwającej pory roku konieczne jest stosowanie kremów z filtrem UV. Ponadto wdrożenie kosmetyków z retinolem zaleca się przede wszystkim do wieczornej pielęgnacji, aby zmniejszyć ryzyko fotouczulenia. 

Obowiązkowym krokiem jest również regularne nawilżanie skóry. Krem o działaniu nawilżającym najlepiej zaaplikować na skórę po upływie 30 minut od nałożenia kosmetyku zawierającego retinol.