Anemia – podstawowe informacje i sposoby leczenia

Anemia jest zaliczana do najczęściej występujących zaburzeń krwi. Istnieje wiele rodzajów tej dolegliwości, ale w dużej mierze przypadków jest ona spowodowana niedokrwistością.

Wyjaśniamy, jakie są sposoby na leczenie anemii.

Czym jest anemia?

Anemia zwana niedokrwistością to choroba krwi, która można dotknąć każdego niezależnie od wieku. Ten stan chorobowy rozwija się na skutek zbyt niskiego poziomu hemoglobiny lub czerwonych krwinek. Niedokrwistość uniemożliwia prawidłowy transport tlenu, co prowadzi do niedotlenienia narządów ludzkiego ciała. Ponadto anemia może być spowodowana dużym niedoborem żelaza.

W takich sytuacjach jej zapobieganie polega na spożywaniu produktów oraz suplementów zawierających ten cenny minerał. Należy zaznaczyć, że nieleczona anemia może prowadzić do znacznie poważniejszych dolegliwości, takich jak:

  • celiakia,
  • choroby szpiku kostnego,
  • nowotwory,
  • choroby nerek,
  • reumatoidalne zapalenie stawów.

O różnych chorobach przeczytasz w portalu https://econatural.pl/.

Anemia – sposoby leczenia

Sposoby leczenie omawianej choroby są uzależnione od stopnia jej zaawansowania oraz przyczyn jej występowania. Jeżeli niedokrwistość wynika z niedoborów żelaza, to należy postawić na zdrowszą dietę bogatą w ten pierwiastek.

W takich przypadkach trzeba unikać picia dużej ilości kawy oraz popularnych „energetyków”. Ponadto należy pamiętać o regularnym dotlenianiu i odpowiedniej ilości odpoczynku. Anemia wywołana chorobą przewlekłą wymaga stosowania specjalistycznych leków do jej zwalczania. Niedokrwistość o zaawansowanym stopniu rozwoju może wymagać transfuzji krwi, przeszczepu szpiku kostnego, a nawet wykonania zabiegu usunięcia śledziony.