Przebarwienia pozapalne to defekt kosmetyczny, objawiający się małymi brązowymi plamami umieszczonymi na ciele. Spowodowane są uwidocznieniem nadmiaru barwnika w skórze tak jak w przypadku pieprzyków. Podłoże ich powstawania jednak znacząco się różni, przebarwienia pozapalne bowiem powstają w przypadku zaburzeń produkcji i dystrybucji melaniny w miejscu, w którym toczył się stan zapalny. Czym są przebarwienia pozapalne? Jak je usunąć?
Czym są przebarwienia pozapalne?
Przebarwienia pozapalne występują w postaci ciemnobrązowych plam, które lokalizują się na różnych częściach ciała, najczęściej również podanych na promieniowanie słoneczne. Zaobserwować je można na dłoniach, plecach, twarzy lub karku. Powstają w wyniku regeneracji skóry, po procesie zapalnym toczącym się w danym miejscu. Skóra bowiem w wyniku zmian i uszkodzeń produkuję naturalnie występujący barwnik, którego zaburzenie skutkuje powstawaniem znamion barwnikowych. Cały proces ma na celu odbudowę zmienionego chorobowo miejsca i regenerację. Najczęstszym powodem wystąpienia przebarwień pozapalnych o różnej barwie, jest występujący trądzik. Mogą tworzyć się również po wszelkich urazach, reakcjach alergicznych oraz przy atopowym zapaleniu skóry. Częściej także obserwuję się zmiany u osób z delikatną skórą, skłonna do pękających naczyń. Pojawiające się przebarwienia są różnej wielkości i zazwyczaj po kontakcie z promieniami UV, mogą stawać się ciemniejsze i bardziej widoczne.
Jak usunąć przebarwienia pozapalne?
Niwelując ryzyko powstawania przebarwień pozapalnych, warto skupić się pielęgnacji zmienionych zapalnie miejsc. Stosować można w tym celu preparaty wspomagające odbudowę oraz łagodzące stan zapalny. Istotne jest także stosowanie kremów z wysokim filtrem UV, aby zapobiec nagromadzeniu się w danym miejscu melaniny, jak i spożywanie odpowiedniej ilości płynów. Istniejące już przebarwienia, które znacząco wpływają na komfort życia, można usunąć, dzięki zabiegom kosmetycznym, dedykowanym usuwaniu przebarwień.