Czym są włókniaki? – przyczyny, rodzaje, leczenie włókniaków

Włókniaki są powszechnie spotykanym problemem o podłożu dermatologicznym. Zaliczane są do niegroźnych zmian nowotworowych, które nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia. Czym są włókniaki i jak powstają? Jak usunąć zmiany ze skóry? 

Włókniak na skórze – czym jest?

Włókniaki to zmiany skórne, które z wyglądu przypominają nieduże krostki lub guzki. Powstają przez nadmierne nagromadzenie tkanki łącznej (fibroblastów) w pewnym fragmencie skóry. Kwalifikowane są jako niegroźne zmiany nowotworowe, które podczas rozrostu nie ulegają zezłośliwieniu. W większości przypadków nie są również groźne dla zdrowia. 

W dziedzinie dermatologii włókniaki dzieli się na dwa podstawowe rodzaje zmian: włókniaki miękkie i włókniaki twarde. Niezależnie od ich rodzaju, zaleca się ich skonsultowanie z lekarzem dermatologiem, który dokładnie zbada i oceni zmianę skórną. 

Przyczyny powstawania włókniaków 

Włókniaki na skórze powstają z różnych powodów, dlatego trudno określić indywidualną predyspozycję do ich powstawania. Sprzyjają im jednak pewne czynniki, takie jak zaburzona gospodarka hormonalna lub metaboliczna. Określa się również predyspozycje dziedziczenia genetycznego zmian tego typu. 

Diagnozy przez lekarzy specjalistów, jako najczęstszy powód powstawania włókniaków wyróżniają przede wszystkim problemy o charakterze metabolicznym, którym towarzyszą nieprawidłowości hormonalne m.in. insulinoodporość oraz otyłość. Zdarzyć się może, że czynnikiem sprzyjającym jest również cukrzyca. Ponadto występują one u osób: 

  • z podwyższonym cholesterolem, 
  • ciąża,
  • przeszczep narządów, 
  • polipy jelit, 
  • zespół policystycznych jajników,
  • akromegalia, 
  • zespół Cowdena. 

Osoby, u których włókniaki występują licznie, powinny ponadto wykonać badania kontrolne w kierunku funkcjonowania układu krążenia. 

włókniaki

Włókniak miękki – czym się wyróżnia? 

Włókniak miękki nazywany również skórnym to niewielka zmiana, zazwyczaj o wielkości nie większej niż 2,5 mm. Jak podaje serwis znamiona.pl, często występująca w dużych skupiskach, pod postacią miękkiego guzka. Powodem jego występowania jest połączenie tkanki ze skórą, która tworzy narośl wyrastającą bezpośrednio ze skóry. Barwa zmian jest zbliżona do naturalnego koloru skóry z tendencją do lekkich ciemniejszych odbarwień. Struktura jest miękka, wiotka oraz workowata, powierzchnia natomiast pofałdowana i nieregularna. Włókniaki miękkie spotkać możemy najczęściej na częściach ciała, takich jak: 

  • powieki,
  • tułów,
  • piersi,
  • szyja, 
  • pachwiny,
  • pachy. 

Pojawiają się na skórze osób w różnym wieku, a ich ilość z biegiem lat może się zwiększać. 

Jak leczyć włókniaki miękkie? 

Włókniaki usuwa się przede wszystkim ze względów estetycznych, ponieważ nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia. Nie znikają również samoistnie, a gdy się pojawią, towarzyszą nam przez całe życie. Najczęściej spotykanymi sposobami usunięcia zmian są: 

  • Laser frakcyjny CO2 – skuteczny zabieg, który polega na zmianie w parę wodną wody śródkomórkowej. Nie niesie za sobą żadnych skutków ubocznych, nie powstają w wyniku zastosowania również blizny. 
  • Zabieg chirurgiczny – wycięcie zmiany, które przeprowadza lekarz specjalista w znieczuleniu miejscowym. 
  • Interwencja kriochirurgiczna – zabieg stosowany z wykorzystaniem ciekłego azotu o bardzo niskiej temperaturze. Działa na zmiany przez jej wymrażanie prowadzące do samoistnego odpadnięcia. 
  • Elektrokoagulacja – usuwanie zmian skórnych, w tym włókniaków za pomocą prądu elektrycznego o wysokiej częstotliwości.

włókniaki

Włókniaki twarde – charakterystyka 

Włókniak twardy nazywany również podskórnym to większa zmiana, która najczęściej ma od 3 do 10 mm. Pojawia się pod skórą jako lekko uniesiony, bezbolesny guzek. Barwa włókniaków twardych określana jest od jasnobrązowej po ciemnoczerwoną. Z powodzeniem wyczuć możemy go również pod skórą jako twardy i przemieszczający się pod wpływem dotyku. 

Przyczyną powstawania zmian tego typu jest najczęściej uszkodzenie powierzchni skóry, bądź toczący się miejscowy stan zapalny. Narażone są na powstanie włókniaków szczególnie osoby chorujące na cukrzycę, otyłość i posiadające zaburzenia hormonalne. W przeciwieństwie do włókniaków miękkich typ występuje zwykle pojedynczo lub w małej grupie zmian. Zlokalizowane są najczęściej w okolicach kończyn górnych i dolnych, brzuchu lub pośladkach. 

Jak leczyć włókniaki twarde? 

Tak samo, jak w przypadku włókniaków miękkich, typ podskórny również nie zagraża naszemu zdrowiu. Bardzo często również zmiany przez długi czas pozostają niezauważone, dzięki ich lokalizacji w niewidocznych miejscach. Zdarza się jednak, że ich obecność wiąże się z dużym dyskomfortem w codziennym życiu. Mogą bowiem swędzieć, boleć lub nieestetycznie wyglądać. Usunięcie włókniaków twardych odbywa się za pomocą:

  • Kuracji przy użyciu iniekcji sterydowych – kuracja wykonywana przez lekarzy dermatologów, ma na celu usunięcie zmiany, która przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu
  • Zabieg chirurgiczny – wykonywany w znieczuleniu miejscowym przy pomocy skalpela. Lekarz może się zdecydować na metodę podczas niepewności co do zmiany, aby pobrany materiał zbadać w badaniu histopatologicznym. 

Każda niepokojąca zmiana na skórze powinna zostać skonsultowana z lekarzem dermatologiem, który przeprowadzi diagnozę i zaleci dalsze leczenie.