Sen to ważny element zdrowo funkcjonującego ciała i umysłu. Odpowiada za prawidłowe działanie całego organizmu i jego regenerację. Pojawiające się problemy ze snem, powodują nie tylko uczucie zmęczenia w ciągu dnia, ale również problemy z koncentracją i zwiększone ryzyko wystąpienia pewnych chorób.
Dlaczego sen jest ważny?
Sen, jego jakość oraz długość znacząco wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. Zadbanie o prawidłową higienę snu pozwala nie tylko zregenerować się po całym dniu, ale wpływa także na samopoczucie i koncentrację. Niedostateczna jego ilość może skutkować wieloma schorzeniami oraz zwiększa ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia, cukrzycę, otyłość i depresję. Kluczową rolę odgrywa także w przypadku kondycji naszej cery, niewyspany organizm bowiem często objawia się tzw. workami pod oczami, a na skórze zwiększa ryzyko pojawienia niedoskonałości. Podczas snu skóra się regeneruję, a zastosowane kosmetyki zwiększają swoje działania, poprzez ograniczenie wpływających na skórę czynników zewnętrznych.
Sposoby na lepszy sen
Zapewniając organizmowi zdrowy i wystarczająco długi sen, poprawi się nasza sprawność fizyczna i umysłowa. Odczuć będzie można również wyraźne zwiększenie się energii w ciągu dnia, lepszego samopoczucia i koncentracji. Jak zadbać o sen, żeby polepszyć jego jakość? Kluczowa jest zmiana codziennych nawyków, które znacząco wpływają na jego jakość. Jak to zrobić?
Zadbaj o aktywność fizyczną
Regularne wykonywanie ćwiczeń w ciągu dnia, wpływa na sen i znacząco go wydłuża. Istotnie również obniża poziom stresu, pomagając organizmowi się zrelaksować oraz poprawia wydolność krążeniowo-oddechową, zmniejszając ryzyko wystąpienia wielu chorób. Ważne, aby aktywność fizyczną dobrać do własnego rytmu dobowego i zrezygnować z niej wieczorem, przed pójściem spać. Wieczorne ćwiczenia poprzez uwalnianie się serotoniny, która zwiększa energię, mogą powodować problemy z zasypianiem.
Ogranicz używki
Problemy ze snem pojawiać się mogą przez spożywanie wszelkich substancji stymulujących. Duża ilość kawy, alkoholu i palenie papierosów wpływają znacząco na jego jakość. Kawa spożywana w nadmiarze, szczególnie w godzinach wieczornych pobudza organizm, sprawiając problemy z zasypianiem. Natomiast alkohol, który potencjalnie pomaga zasnąć, wpływa na jakość snu oraz zaburzenia cyklu dobowego. Palenie papierosów wpływa negatywnie na działanie całego organizmu, obniżając jakość snu, ale również pogarszając pracę serca, mózgu, płuc i wielu innych narządów.
Wieczorna rutyna
W wolne wieczory, często sen przestaje być dla nas istotny i szukamy odprężenia podczas oglądania telewizji, czy spędzaniem czasu z przyjaciółmi. Ustalenie rutyny snu, która pomoże się wyciszyć oraz wypracować nawyk, pozwoli na polepszenie się jakości snu, zyskując więcej energii w ciągu dnia. Ustalone kroki przed zaśnięciem, powinny być stosowane codziennie, aby dać organizmowi sygnał, kiedy powinien przygotować się do snu. Wieczorami także lepiej unikać patrzenia w ekrany telefonów, telewizorów czy komputera. Wytwarzane światło niebieskie wprowadza organizm w stan ciągłej aktywności, który znacząco wpływać może na problemy z zasypianiem. Jeżeli to możliwe, zrezygnuj z patrzenia się w ekran 30 min przed planowanym pójściem spać.