Oparzenia słoneczne wywołane są uszkodzeniami skóry, spowodowanymi nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV. Zazwyczaj ich skutkiem są nieprzyjemne dolegliwości, takie jak ból czy szczypanie skóry. Zależnie od stopnia nasilenia oparzeń słonecznych, łagodzenie ich przebiega w różnym czasie i posiada inne objawy.
Przyczyny i objawy oparzeń słonecznych
Oparzenia wywołane przez promieniowanie UV występować mogą wskutek nadmiernego opalania się zarówno na słońcu, jak i w solarium. Sprzyja im ponadto przebywanie na ostrym słońcu. Objawy, które towarzyszą oparzeniom, nie należą do najprzyjemniejszych, ponieważ często towarzyszy mi silny ból oraz uczucie pieczenia. Zależnie od stopnia oparzeń słonecznych, wyróżnia się objawy:
- Oparzenie słoneczne I stopnia – zaczerwienienie skóry, ból wywołany podrażnieniem skóry. Dolegliwości ustępują zazwyczaj po około 2 do 3 dniach.
- II stopnia – poza zaczerwienieniem i odczuciami bólowymi, pojawiają się także pęcherze, które są wypełnione płynem surowiczym. Oparzenia tego typu pojawiają się najczęściej podczas pierwszej ekspozycji na promieniowanie, zazwyczaj w miejscach, które na co dzień nie są odsłonięte. Objawy utrzymują się nawet do kilku tygodni.
- III stopnia – najpoważniejszy stopień oparzeń słonecznych, na których skutek występuje uczucie tzw. “martwej skóry” , Nie wywołuję ona bowiem żadnej reakcji na dotyk, spowodowanych uszkodzeniami receptorów czucia. Oparzenia tego typu występują rzadko, jednak wymagają pilnej konsultacji lekarskiej.
Pierwsze symptomy, wskazujące na oparzenia słoneczne pojawiają się po kilku godzinach po ekspozycji na promieniowanie UV. Ważne jest, aby rozsądnie podchodzić do opalania i przebywania na słońcu oraz stosować odpowiednią ochronę.
Sposoby na oparzenia słoneczne
Zapobiegając pojawieniu się oparzeń słonecznych na skórze, warto przed ekspozycją na słońce skorzystać z dedykowanych preparatów, które zawierają filtry UV. Ponadto ważne jest, aby tuż po opalaniu nawilżyć skórę przed pojawieniem się pierwszych objawów. Podrażnienia i zaczerwienienia pojawiające się w wyniku oparzeń, złagodzić można przez zastosowanie ochłodzenia dotkniętymi promieniami miejsc. Warto w tym celu zejść z pełnego słońca oraz ochłodzić miejsce, które uległo poparzeniu. Sposób pozwala na zatrzymanie uszkodzeń tkanek. Dostępne są również dedykowane maści lub żele, które nabyć możemy w aptece lub drogerii. Ważne, aby środek w swoim składzie zawierał alatoninę i D-pantenol. Kilka kolejnych dni przebiegać powinno na pielęgnacji miejsc, poprzez smarowanie oraz ochroną przed wysokimi temperaturami. Występujące łagodne podrażnienia można złagodzić okładami z kefiru lub jogurtu naturalnego, które nawilżą skórę, przyniosą ulgę, jak i zapobiegną powstawaniu bąbli.