Występujący obrzęk twarzy, spowodowany jest zatrzymywaniem się w tkankach pod powierzchnią skóry wody, nimfy, bądź krwi. Posiadać może podłoże zapalne, świadczące o chorobie lub niezapalne, wywołane innymi czynnikami. Dlaczego twarz puchnie? Jak poradzić sobie z obrzękiem twarzy?
Powody występującego obrzęku twarzy
Potencjalnych powodów występującego obrzęku twarzy jest wiele. Może wskazywać bowiem na reakcję alergiczne oraz być skutkiem przyjmowania niektórych leków. Występuje również z powodu nieodpowiedniego trybu życia, w tym złej diety oraz nadużywania alkoholu. W przypadku wystąpienia opuchlizny po jednej stronie twarzy, powodem mogą być zmiany w jamie ustnej i zębach.
Powód obrzęku na twarzy to przede wszystkim zatrzymywanie się w tkankach, znajdujących się pod powierzchnią skóry, krwi, nimfy lub wody. Schorzenie może mieć charakter zapalny i w tym przypadku wskazywać na procesy chorobowe, zaburzenia bądź urazy. Pojawia się zazwyczaj w okolicach policzków, linii żuchwy oraz powiekach. Towarzyszyć opuchliźnie mogą również symptomy, takie jak gorączka, świąd, bolesność, ropnie. Najczęstszymi przyczynami obrzęku na twarzy są:
- obrzęk naczynioruchowy – występuje w ostrym przebiegu i obejmuje błony śluzowe, tkanki podskórne oraz skórę.
- Zmiany hormonalne (w tym niedoczynność tarczycy),
- reakcje alergiczne,
- schorzenia nerek,
- zapalenie zatok,
- ropień zęba,
- przyjmowane leki,
- niezdrowy tryb życia (dieta bogata w sól, nadużywanie alkoholu).
Obrzęk twarzy, może występować również w przebiegu rzadszych chorób, takich jak zapalenie szpiku kości lub zakrzepowe zapalenie zatoki przynosowej.
Jak pozbyć się opuchlizny z twarzy?
Gdy opuchlizna na twarzy posiada podłoże chorobowe, oczekiwane efekty przyniesie jej zdiagnozowanie i wprowadzone leczenie, które powinno być skonsultowane z lekarzem. W zależności od podłoża i potrzeb, wprowadzane są leki przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, hormonalne, antyalergiczne. W przypadku gdy przyczyną obrzęku są przyjmowane leki, również podczas konsultacji lekarskiej zaleca się zmianę dotychczasowych leków lub zmniejszenie ich dawki.
Niezdrowy styl życia, picie małej ilości wody, nieodpowiednia dieta, czy nadużywanie alkoholu to przede wszystkim zmiana codziennych nawyków, powodujących schorzenie.
Chcąc pozbyć się opuchniętej twarzy domowymi sposobami, pomocne mogą okazać się chłodne okłady na powieki, wykorzystując zimną łyżkę albo plasterki ogórków. Ulgę może przynieść także kompres z herbaty, rumianku lub wykonanie delikatnego masażu opuszkami palców spuchniętych miejsc.