Odczuwanie stresu jest nieodłącznym elementem naszego życia. Towarzyszący nam sporadycznie np. podczas aktywności fizycznej, uwalnia hormony, które pobudzają do większej aktywności i gotowości do działania. Przewlekły, częsty stres natomiast osłabia nasz organizm, wpływając negatywnie na psychikę, a nawet nasze zdrowie. W jaki sposób radzić sobie ze stresem, gdy przybiera on negatywną formę? Poznaj sprawdzone sposoby na stres.
Stres – czym właściwie jest?
Stresem nazywa się automatyczną reakcję organizmu na trudną sytuację, podczas której mózg wydziela dużą ilość hormonów. Odczuwać możemy napięcie, niepokój, dyskomfort, a nawet smutek. Uczucie pojawia się przede wszystkim w wyniku pojawienia się bodźca fizycznego lub psychicznego, na który organizm reaguje podwyższonym tętnem, ciśnieniem krwi, przyspieszonym oddechem i biciem serca.
Wyróżnia się trzy główne rodzaje stresu wg. Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego:
- ostry – w wyniku bodźca nagłego zagrożenia, zarówno fizycznego, psychologicznego, jak i ekonomicznego.
- traumatyczny – reakcja organizmu na sytuacje zagrażające życiu lub zdrowiu.
- chroniczny – odczuwany podczas długotrwałego działania sensorów. Pojawia się w towarzystwie napięcia, wyczerpania.
W codziennym życiu i sytuacjach odczuwamy zazwyczaj stres chroniczny, którego najczęstsze objawy to:
- trudności ze snem,
- zmęczenie,
- problemy z koncentracją,
- bóle głowy,
- nudności,
- drażliwość,
- smutek,
- frustracja,
- gniew,
- niepokój,
- wypadanie włosów,
- niższa odporność,
- choroby serca.
Sprawdzone sposoby na walkę ze stresem
Stres potrafi znacznie obniżyć komfort codziennego życia zarówno przez odczucia, jakie potęguję, jak i skutki długofalowe. Osoby, które w sposób przewlekły się stresują, bardziej narażone są bowiem na różne choroby i częste infekcje. Obecny nadmierny stres przyczynić może także do chorób serca oraz zwiększonego ciśnienia. Poniżej przedstawiamy 6 sprawdzonych sposobów na walkę ze stresem.
Techniki rozluźniające
Rozluźnienie po ciężkim dniu w szkole, na uczelni, czy w pracy pozwoli uspokoić, rozluźnić spięty organizm i stłumić uczucie niepokoju. Próbuj różnych technik rozluźniających m.in.
- jogi,
- ćwiczeń oddechowych,
- medytacji,
- treningu autogennego,
- rozluźnienia mięśni szyi i karku – wykonuj ruchy szyją w kształt ósemki, po 10 razy na każdą ze stron. Pozwoli to na rozluźnienie spiętych mięśni i ułatwi oddychanie.
Znajdź odpowiednią technikę, która przyniesie wyraźne ukojenie w stresie i rozluźni zmęczone mięśnie.
Stres a dieta
Istnieją produkty, które wyraźnie podwyższają poziom stresu przez swoje pobudzające działanie. Jeśli więc towarzyszą nam w ostatnim czasie stresujące sytuacje, warto ograniczyć spożywanie przede wszystkim kofeiny, alkoholu oraz nikotyny. Nasilić nieprzyjemne uczucia mogą również produkty zawierające cukier, ponieważ przyczynia się on do spadku energii i zmęczenia.
Aktywność fizyczna jako sposób na stres
Regularnie wykonywana aktywność fizyczna pozwoli nam spokojniej żyć. Jak podają bowiem różne badania, każdy wysiłek fizyczny wpływa na obniżenie poziomu hormonu stresu oraz zwiększa naszą tolerancję na bodźce, które wywoływać mogą stres. Ponadto zmniejszeniu ulega ogólny poziom napięcia, a także stabilizuję się i poprawia nastrój.
Śpij na zdrowie!
Przeprowadzone przez naukowców badania udowadniają, że reakcje stresowe nasilają się z powodu niskiej jakości snu. Gdy nie śpimy wystarczająco długo, nadnercza uwalniają kortyzol w sposób podobny, jak to robią w sytuacji rzeczywistego oddziaływania bodźców. Stres może wpłynąć również sen, mogą wystąpić problemy z zaśnięciem lub częste wybudzanie się. Aby zadbać o jak najlepszą jakość snu, zaleca się zrezygnowania przed pójściem spać z patrzenia w ekrany telefonu, komputera, czy telewizora. Rutyna poprzedzająca położenie się do łóżka powinna działać na nas kojąco oraz relaksować.
Odpowiednie nawodnienie
Jak podaje serwis kulturystyka24.pl, woda jest istotnym budulcem organizmu, a odwodniony organizm ma mniejszą zdolność do regeneracji. Gdy pijemy za mało, zmniejsza się także nasza wydolność umysłowa i fizyczna oraz zwiększa się poziom kortyzolu. Dorosła osoba powinna w ciągu dnia spożywać około 2 litrów płynów, aby zachować zdrowie fizyczne i zmniejszyć ryzyko nadmiernego stresowania się.
Zorganizuj się i unikaj stresowych sytuacji
Życie w ciągłym biegu to powszechny problem, który nasilać może stresujące sytuacje. Zaplanowanie spotkań, ważnych terminów lub zaliczeń pozwoli na wdrożenie buforu czasowego, który zmniejszy uczucie pośpiechu i działań w stresie. Spróbuj wprowadzić sobie codzienny plan dnia, tygodnia, miesiąca i zapisuj w kalendarzu ważne terminy i sprawy.
Stresując się, negatywnie oceniamy sytuacje, wpadając w jeszcze większy niepokój. W znalezieniu rozwiązania oraz uwolnieniu części napięcia pomocna może się okazać również rozmowa z bliską dla nas osobą, która obiektywnie spojrzy na stresujący problem i pomoże w rozwiązaniu sytuacji.